Start stop araçlarda güçlendirilmiş akü tasarımı
Strengthened battery design for start stop vehicles
  1. Tez No: 598673
  2. Yazar: YILDIRIM EYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BAHADIR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde kullanımı gittikçe artan start-stop araçlar için üretilecek olan akülerin performansı, yakıt tüketimi ve CO2 emisyonunu doğrudan etkilemektedir. Yapılan çalışmanın amacı, akü performansının ömrü boyunca güç kaybetmeden etkin olmasını sağlayarak, yakıt tüketimi ve CO2 emisyonundaki kazançların arttırılmasıdır. Üzerinde çalışılan tasarımla imal edilecek yenilikçi ürün, akünün start-stop özelliğinin daha sık frekans ve daha uzun süre sağlanarak, gelişen teknolojide kullanıma sunularak otomotiv sanayiye uluslararası tedarik yapılacak ve ülkeye katma değer sağlanacaktır. Bu performansın sağlanması için, aküye gücünü veren plakaların üretiminde kullanılan hamur formülüne katılan kimyasal maddeler ile plakanın özel proseslerden geçirilerek morfolojik yapısında değişim hedeflenmiştir. Katılan kimyasallar ile quad-core adı verilen tetrabasik kurşunsülfat yapıların (4PbO•PbSO4) oluşması ve boyutları incelenmiştir. Üretilen plakaların kullanıldığı aküler ve diğer otomotiv firmalarının akülerinden örnekler alınıp karşılaştırma yapılarak çalışma sonuçlandırılmıştır. Yapılan testler sonucu üretilen plakaların kullanıldığı aküler, laboratuvar ortamında test edilerek çalışma sonuçlandırılmıştır. Elde edilen sonuçlarda yakıt tasarrufu ve CO2 emisyonundaki kazançların referans alınan iki ayrı firmanın ürünlerine göre (J1, K1) iki katına kadar çıkabildiği görülmüştür Normal starter akülere göre de çevrim sayısı on katına kadar çıkabildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Battery performance of the start-stop vehicles whose production rate increasingly go on, affects directly the CO2 emission and fuel consumption. The object of this study is to increase the profits of fuel consumption and CO2 emission by maintaining the effectiveness of the battery performance in lifetime. Produced innovative product by worked on design with more frequent and period of start-stop property of the battery will come into use in developing technology and add value to our country by supplying to international automotive industry. To ensure this performance with additives which are added to paste that is used in production of plates are passed over special processes to change the morphological structure. Tetra basic lead sulphate (4PbO ⋅ PbSO4) structures called quad-core which are formed with paste additives and the formation and sizes of quad-core structures are analyzed. Batteries which are produced by the plates that are manufactured with these studies and also several automotive suppliers' batteries are compared to conclude this study. Result of this study showed that profits in fuel consumption and CO2 emission can be increased up to double. Also those batteries cycle life is up to ten times with compared to normal starter batteries.