Kazan Tepeleri (Kahramankazan/Ankara) sürüngen türlerinin eunıs habitat tiplerine göre tercih ve dağılışları
Preference and distribution of reptile species of Kazan hills (Kahramankazan/Ankara) according to eunis habitat types
- Tez No: 598674
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HASBENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yapılan bu çalışma ile Türkiye'nin önemli doğa alanlarından biri olan Kazan Tepeleri'nde bulunan sürüngen türlerinin belirlenmesi ve ülkemizde ilk defa kullanılan mesafe örnekleme yöntemiyle sürüngenlerin popülasyon yoğunluğu tahmin edilerek, bu yoğunluk tahminlerine göre tercih ettikleri EUNIS habitat tiplerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, farklı habitatları temsil ettiği düşünülen 6 istasyonda, Mayıs-Ekim 2018 ayları arasında yapılmıştır. Sürüngen türlerini belirlemek için, görsel karşılaşma metotlarından biri olan çizgisel transekt yöntemi ve yapay sığınak yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca popülasyon yoğunluk ve büyüklük tahmini yapmak için mesafe örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Her bir istasyona 2 400 metre uzunluğundaki transekt çizgileri Google Earth programı üzerinden çizilmiştir. Ayrıca her bir istasyona 8 adet olmak üzere toplam 48 adet yapay sığınak farklı habitatları temsil edecek şekilde yerleştirilmiştir. Arazi çalışmaları sırasında çizilen transekt hattı boyunca yürünerek, sürüngen bireyleri gözlemlenmiş ve yapay sığınaklar kontrol edilmiştir. Araştırma yapılan bölgede, görsel karşılaşma metodu ile Testudinidae familyasına ait 1 tür, Lacertidae familyasına ait 2 tür, Scincidae familyasına ait 1 tür ve Colubridae familyasına ait 3 tür olmak üzere toplam 7 tür ve toplam 528 birey gözlemlenmiştir. Yapay sığınakların altında ise sürüngen bireylerine rastlanılmamıştır. Mesafe örnekleme yöntemiyle yapılan popülasyon yoğunluk tahminlerine göre, gözlemlenen tüm sürüngenlerin popülasyon yoğunluğunun en fazla olduğu EUNIS habitat tipi G5.7, en az olduğu EUNIS habitat tipi ise G3.5 olarak belirlenmiştir. Çalışılan istasyonlarda belirlenen sürüngen türlerinin fotoğrafları, çalışma sırasında kaydedilen bilgiler ve çalışma alanının EUNIS habitat haritası verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it aimed to determine reptile species in Kazan Hills, which is one of the important natural areas in Turkey; estimating the density of the population of reptiles with distance sampling method used for the first time in our country and determine their preferred EUNIS habitat types according to the density estimates. The study was conducted between May and October 2018 in 6 stations, which were thought to represent different habitats. To determine reptile species, line transect method which is one of the visual encounter methods and cover board method were used. Also distance sampling method was used to estimate population density and size. 2 400 meter long transect lines were drawn to each station through the Google Earth program. In addition, a total of 48 cover boards, 8 of which were located on each station, were placed in different habitats. Walking through the transect line during field study, reptilian individuals were observed and cover boards were checked. In the study area, 1 species belonging to the Testudinidae family, 2 species belonging to the family of Lacertidae, 1 species belonging to the family Scincidae and 3 species belonging to the Colubridae family, a total of 7 species and a total of 528 individuals were observed. Under the cover boards, reptilian individuals were not encountered. According to the population density estimates made by the distance sampling method, the EUNIS habitat type, which has the highest population density of all observed reptiles, is G5.7 and the minimum EUNIS habitat type is G3.5 identified. Photographs of the reptile species identified during the study, information recorded during the study and the EUNIS habitat map of the study area were given.