İstanbul havalimanı yapım ve işletme sürecinde yapı bilgi yönetimi
Building information management in Istanbul airport construction and operation phase
  1. Tez No: 598681
  2. Yazar: EVREN ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOGAN TONG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Havalimanı yapıları tasarımı masterplan seviyesinden başlayan planlama, tasarım kıstasları, içerdiği sistem sayısı, büyüklük sebebiyle karmaşık bir yapıdır. Havalimanı yapımında yukarıda sayılanlara ek olarak paydaş sayısı, kısıtlı kaynak ve süre, yüksek maliyet, yeni metot ve teknoloji gereksinimi sebebiyle belirsizlik ve riskler fazladır. Yapı Bilgi Modelleme (YBM) teknolojisi yukarıda sıralanan karmaşık tasarım ve yapım süreçlerinin bütünleşik yönetimini sağlama potansiyeline sahiptir. Bununla beraber teknolojinin nispeten yeni ve gelişmekte olması, sektör profesyonellerinin bu teknoloji ile çalışma deneyimine sahip olmaması, tasarım ve yapım süreçlerinde getirdiği yeni iş akışları YBM'ne geçişte zorluklar yaratmaktadır. Bu çalışmada yurtdışı ve yurtiçi çeşitli havalimanlarında YBM çalışmaları proje ve YBM kapsamı, YBM uygulama planı ve sözleşmelere etkisi, yapı bilgi yönetimine (YBY) geçiş, disiplinler arası koordinasyonda YBM, taşınabilir cihazlar ve bulut teknolojisinin etkisi ve tesis yönetimi çalışmaları bakımından incelenmiştir. Yerel bir örnek olan İstanbul Havalimanı YBM uygulaması deneyimi üzerinden YBM uygulamalarında karşılaşılan yerel ve küresel kapsamda ortak sorunlara çözüm önerileri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Airports are complex structures regarding the design phase starting as masterplan, firm design rules, number of systems included and the project size. Uncertainities and risks are high in airport construction due to high number of stakeholders, limited resources and time, high construction costs, requirement of new methodologies and technologies. Building Information Modeling (BIM) technology has the potential to integrate management of complex design and construction process. Nevertheless being a new and developing technology, low experience level among the AEC professionals in this technology and new design and construction workflows are the diffuculties adapting to BIM. This work surveys the international airport examples regarding the scope of project and BIM, BIM execution planning and its effect to the contracts, BIM adaption process, interdisciplinary coordination, mobile devices and cloud technology and facilities management. Common issues airport BIM execution will be discussed and solutions will be proposed consulting the the local BIM execution experience in Istanbul Airport.