İş sağlığı ve güvenliği algısının sektörler bazında karşılaştırılması ve değerlendirilmesi
Evaluation of occupational health and safety perception by comparing them on the basis of sectors
- Tez No: 598682
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN ERASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışma hayatında önemli yapı taşlarından biri olan iş sağlığı ve güvenliği kavramı son zamanlarda önemli araştırma konuları arasında yer almaktadır. İş yerlerinde oluşan olumsuz çalışma koşullarının çalışanların sağlık ve güvenliklerini tehdit etmekte olduğu bilinmektedir. Bu sebepten ötürü ilgili mevzuatlarla birlikte çalışanların algılarının biçimlendirilerek maddi ve manevi zararla birlikte iş kazaları ve meslek hastalıklarını en aza indirmek amaçlanmaktadır. Özellikle çalışanların bilgi düzeyleri artırılarak güvenlik iklimi ve güvenlik kültürü kavramlarının benimsetilmesiyle birlikte ülkemizdeki iş sağlığı ve güvenliği kültürünün yerleştirilmesi gereklidir. Çalışan kesimin iş ortamındaki motivasyonlarını belli seviyede tutarak iş ortamında oluşabilecek psikolojik durumlar ve bu durumlarla başa çıkabilme kolaylığı yaratabilme gücü sağlanmalıdır. Buradaki en önemli detay, eğitimler yolu ile iş sağlığı ve güvenliği bilinci oluşturmak ve bu bilinçle birlikte güvenlik kültürünü etkili hale getirmektir. Bu çalışmada iş hayatındaki kişilerin eğitim sevilerine göre; İş sağlığı ve güvenliği algısının ölçülmesi için 19 sorudan oluşan bir anket uygulanarak değerlendirilmiş ve istatiksel açıdan analiz edilerek sonuçları detaylı bir şekilde yorumlanmıştır. İş sağlığı ve güvenliği algısının ölçülmesi adına yapılan bu çalışmadan da anlaşıldığı üzere; zorunlu eğitimlerin ya da bu şartlarda seçilen mesleklerimizin eğitim bazında hayata dair ekstra öğretide bulunmadığı, yine yeni bir sektör olan iş sağlığı ve güvenliğinin de eğitim ve mevzuat çerçevesinde gelişerek ilerlemesi adına çalışmalar yapılması gerektiği bilinci oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of Occupational Health and Safety, which is one of the important building blocks in working life, is among the important research subjects recently. It is known that adverse working conditions in the workplace are threatening the health and safety of employees. For this reason, it is aimed to minimize occupational accidents and occupational diseases by shaping the perceptions of employees together with the relevant legislation. In particular, it is necessary to place Occupational Health and safety culture in our country with the adoption of the concepts of security climate and security culture by increasing the level of knowledge of the employees. By keeping the motivation of the employees in the workplace at a certain level, the ability to create psychological situations that may occur in the workplace and the ease of coping with these situations should be provided. The most important detail here is to create occupational health and safety awareness through trainings and to make the safety culture effective with this awareness. In this study, according to the educational tastes of the people in business life, a questionnaire consisting of 19 questions was evaluated to measure the perception of Occupational Health and safety and analyzed in a statistical way and the results were interpreted in detail. As it is understood from this study on behalf of measuring the perception of Occupational Health and safety, the awareness that there is no extra teaching about life on the basis of compulsory education or the professions chosen in these conditions, and that work should be done on behalf of the improvement of Occupational Health and safety, which is also a new sector, within the framework.