Konoidal Regle Yüzeyler İçin Bazı Karakterizasyonlar
Some characterixstions for konoidal ruled surfaces
  1. Tez No: 598686
  2. Yazar: BİLGESU KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada ilk olarak E3 de Regle Yüzeyler için temel özellikler verilmiştir. İkinci olarak En de (k + 1) - boyutlu genişletilmiş Regle Yüzeyler için tanımlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü olarak, konoidal, strongkonoidal ve ortokonoidal Regle Yüzeyler tanımlanmış ve bu yüzeylerin bazı karakteristikleri verilmiştir. Son kısım ise yüksek lisans çalışmamızın ana konusunu oluşturmakta olup tüm bu kavramlar En de birbirleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly some basic properties are given in E3 for the Ruled Surfaces. Secondly, definitions and theorems are given for the En in the (k + 1) dimensional expanded Ruled Surfaces. Thirdly, conoidal, strongconoidal and orthoconoidal Ruled Surfaces are defined and some characteristics of these surfaces are given. The last part is the main subject of our graduate study and all these concepts are compared with each other.