Aspergillus fumigatus katalazının üretimi, saflaştırılması ve karakterizasyonu
Production, purification and characterization of catalase from Aspergillus fumigatus
  1. Tez No: 598708
  2. Yazar: CEREN AĞGEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA YÜZÜGÜLLÜ KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Aspergillus fumigatus'dan katalaz enziminin optimum üretimi, kromatografik yöntemle saflaştırılması ve enzimin biyokimyasal özelliklerinin belirlenmesi hedeflendi. Bu hedef doğrultusunda 37°C ve 155 rpm çalkalama hızında %1 (a/h) glukoz ve 0,5 mM H2O2 içerecek şekilde hazırlanan 1 litrelik YpSs besi ortamında büyütülen A. fumigatus'dan 7. günde ham enzim ekstraktı elde edildi. Daha sonra enzim tek basamakta küf özütünden %42 geri kazanımla 4 kat kısmi olarak başarıyla saflaştırıldı. SDS-PAGE analizi ile molekül ağırlığı ~70 kDa olarak hesaplandı. Enzimin optimum reaksiyon sıcaklığı 60°C, pH'sı ise 7,0 olarak belirlendi. Km ve Vmax değerleri sırasıyla 7,4 mM ve 1250 μmol-1 dak L olarak ölçüldü. Kararlılık testleri enzimin geniş bir pH (4,0-9,0) ve sıcaklık (30°C-50°C) aralığında aktif olarak kalabildiğini gösterdi. Ayrıca bazı organik çözücüleri, konsantrasyona ve inkübasyon süresine bağlı olarak tolere edebildiği bulundu. Son olarak, peroksit yokluğunda 4-metil katekol ve pyrokatekol gibi fenolik bileşikleri okside edebildiği keşfedildi. Özetle, A. fumigatus'dan katalaz enzimi iyon değiştirme kromatografi yöntemi ile tek basamakta ilk kez bu çalışmada saflaştırıldı. Enzimde belirlenen biyokimyasal özellikler (düşük Km değeri, termostabilite, vb.), katalazın farklı endüstriyel uygulamalar için iyi bir biyokatalizör adayı olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the optimum production of catalase from Aspergillus fumigatus, to purify using chromatography and to determine its biochemical properties. In line with this goal, the crude enzyme extract was obtained from A. fumigatus on 7th day of cultivation of cells grown at 37°C and 155 rpm in 1 liter YpSs medium containing 1% glucose and 0.5 mM H2O2. Then, the enzyme was successfully purified 4-fold with 42% recovery from the crude extract in a single step. The molecular weight was found to be as ~70 kDa by SDS-PAGE. The optimum reaction temperature of the enzyme was established as 60°C and the pH was 7.0. Km and Vmax values were calculated as 7.4 mM and 1250 μmol-1 min L, respectively. Stability tests have shown that the enzyme can remain active in a wide range of pH (4.0-9.0) and temperature (30°C-50°C). It was also observed that some organic solvents could be tolerated depending on the concentration and incubation time. Finally, it was noticed that in the absence of peroxide, it was able to oxidize phenolic compounds such as 4-methyl catechol and pyrocatechol. In summary, the catalase enzyme from A. fumigatus was first purified in a single step by ion exchange chromatography in this study. The biochemical properties of the enzyme (low Km value, thermostability, etc.) indicate that it can function as a good biocatalyst in different industrial applications.