Mahalli idarelerde politik beceriler iş gücü atikliği ve liderlik stili arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investi̇gati̇on of the relati̇onshi̇ps between poli̇ti̇cal ski̇lls, workforce agi̇li̇ty and leadershi̇p style i̇n local governments
- Tez No: 598711
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, mevcut yerel yönetimler bazında, belediye başkanlarının ve doğrudan başkana bağlı olarak çalışan özel kalem müdürlüğü çalışanlarının politik beceri, iş gücü atikliği ve liderlik stili algılarının ve bu kavramlar arasındaki ilişkilerin araştırılmasıdır. Belediye başkanlarının çalışanlarca algılanan liderlik stilinin ve yine belediye başkanının kendi liderlik stili üzerine algısının özel kalem müdürlüğü ekibinin politik becerilerine ve iş gücü atikliğine nasıl yansıdığı analiz edilmiştir. Bu çalışmanın verisi 33 kişiden oluşan belediye başkanı ve bu belediyelerde 109 özel kalem müdürlüğü çalışanına anket uygulanarak toplanmıştır. Belediye başkanına ve ekibine toplamda 5 ölçekten oluşan sorular yöneltilmiştir. Yaptığımız anketlerden elde edilen verilerle iş gücü atikliğinin belediye başkanlarının liderlik ve politik becerileri ve özel kalem müdürlüğü ekibinin liderlik algısı ve politik becerileri arasında nasıl bir ilişki gösterdiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Diğer bir deyişle, belediye başkanının liderlik stili ve politik becerisinin kendisine bağlı çalışanları ne ölçüde etkilediği araştırılmıştır. Aynı zamanda özel kalem müdürlüğü çalışanlarının da iş gücü atikliği, liderlik algısı ve politik becerilerinin belediye başkanları üzerinde olumlu veya olumsuz etkisinin olup olmadığı ölçülmeye çalışılmıştır. Çalışmanın analizinde keşfedici ve doğrulayıcı faktör analizi, güvenilirlik analizi, korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, belediye başkanlarının kendi liderlik stillerine dair algıları ile çalışanların belediye başkanlarının liderlik stiline yönelik algıları arasında bazı liderlik stili boyutlarında anlamlı ilişkiler bulunurken bazı liderlik stili boyutlarında anlamlı ilişkiler bulunmadığı saptanmıştır. Belediye başkanlarının kendi liderlik stillerine dair algıları ile çalışanların iş gücü atikliği ve politik becerileri arasında anlamlı ilişkilere rastlanmıştır. Belediye başkanlarının liderlik stiline dair çalışanların algısı, çalışanların iş gücü atikliği ve politik becerileri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the perception of political skills, labor agility and leadership style perceptions of the mayors and the employees of the private secretariat under the chairman, and the relationship between these concepts. It was analyzed how the mayors' perceived leadership style and also the mayor's perception of their leadership style were reflected in the political skills and workforce agility of the special directorate team. The data of this study was collected by applying a questionnaire to the 33 mayors and 109 employees of private secretariat departments belonging to these municipalities. A total of 5 questions were asked to the mayor and his staff. According to the results of our surveys, it was attempted to find out how the workforce agility correlates with the leadership and political skills of the mayors and the leadership perception and political skills of the private secretariat. In the light of the findings, the relationship and effects between the leadership understanding, political skill and labor agility of the employees of the private secretariat and the mayor's leadership understanding and political skill were tried to be determined. In other words, the extent to which the mayor's leadership style and political skills affect his subordinates has been researched. At the same time, the labor agility, leadership understanding and political skills of principal clerk have been tried to be measured whether they have a positive or negative effect on the mayors. Exploratory and confirmatory factor analysis, reliability analysis, correlation analysis and structural equation modeling were used in the analysis of the study. According to the results of the study, there is a significant relationship between the mayors 'perceptions of their leadership styles and employees' perceptions about the leadership style of the mayors. Significant relationships were found between the mayors 'perceptions of their leadership styles and the workers' agility and political skills. A significant relationship was found between the employees' perception of the leadership style of the mayors, labor agility and political skills.