Ovaryum kanserli yumurta tavuklarında kurkuminin H-Ras gen ekspresiyonu üzerine etkisi
The effect of curcumin on H-Ras gene expression in egg chicken with ovarium cancer
- Tez No: 598750
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ovaryum kanseri, beş yıl hayatta kalma oranı %30'dan az olan en ölümcül jinekolojik kanser türüdür. Zerdeçal ürünlerinde bulunan bir polifenolik bileşik olan kurkuminin, in vitro ovaryum kanser modellerinde anti proliferatif ve antitümor etkinliği ortaya konulmuştur. Bu çalışmada, spontan ovaryum kanser oluşumu ve gelişiminde en uygun model olan tavuk modelinde ovaryum kanser insidans oranının azaltılması üzerine kurkuminin etkisi araştırılmıştır. Çalışmada 104 haftalık toplam 270 yumurta tavuğu kullanılması ve her birinde grupta 90 hayvan bulunnak üzere, çalışma kapsamına alınan hayvanlar, 3 deneme grubuna ayrılmıştır. Kontrol grubundaki tavuklar sadece bazal rasyon, diğer gruplardaki tavuklar ise bazal rasyona 200 mg veya 400 mg kurkumin/ kg ilave edilecek rasyonlarla beslenmiştir. Daha sonra, deney ve kontrol grubu hayvanlardan, kan numunesi alınarak DNA izolasyonu gerçekleştirilmiş ve bu DNA örneklerinde H-Ras gen eskpresyon düzeyleri tespit edilmiştir. Bu tespitlerde PCR ve sekans analizleri yöntemleri kullanılmış ve H-Ras gen mutasyonları için, alel frekansları, ki kare (x2) testi, genotip frekansları Hardly- Equilibrium testi uygulanmıştır. Gen değişim oranlarının hesaplanmasında ise odd-ratio testi kullanılmıştır. Tavuklarda H-Ras geni, kod 12 bölgesi de içine alınacak şekilde dizi analizi ile taranmıştır. Bu bölgede tanımlanmış olan c.-23C>T (rs315505027 SNP) ve c.105A>C (rs316850941 SNP) değişimleri bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Ovary cancer is the deadliest gynecological cancer type, and five year survival rate is less than 30%. It was suggested that curcumin, a polyphenolic compound that is found in turmeric, has antiproliferative and antitumor effects in in vitro ovary cancer models. In this study, we researched how curcumin affects the rate of reduction of ovarium cancer incidance in the hen model, which is the most appropriate model in formation and development of spontaneous ovary cancer. 270 hen that were 104 weeks old was separated into three experimental group, with each group containing 90 animals. Hens in the control group were fed only with basal ration. Other hens were fed with basal ration and an extra 200 mg/kg- 400 mg/kg curcumin. Afterwards, DNA isolation were done with blood samples that were taken from control and experiment group animals, and H-Ras gene expression levels were identified in these DNA samples. PCR and sequence analysis techniques were used in these evaluations. For H-Ras gene mutations, allele frequencies, chi square, genotype frequencies and Hardly-Equilibrium tests were used. Gene change ratios were calculated with odd-ratio test. H-Ras gene of hens were scanned with sequence analysis, these scans included code 12 region. c.-23C>T (rs315505027 SNP) and c.105A>C (rs316850941 SNP) that was identified in this region did not show any changes.