Kredi derecelendirme kuruluşlarının ekonomi güvenliği algısına etkisi
The impact of credit rating agencies on the perception of economic security
- Tez No: 598786
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET LEVENT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Economics, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ekonomi güvenliği, literatürde henüz yeni yer almaya başlayan bir kavram olmasına rağmen son yıllarda ulusal güvenliğin bir unsuru olarak oldukça sık kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle küreselleşme, finansal serbestleşme, dışa açılma, ülkelerin birbirlerine ekonomik bağımlılıklarının artması, Soğuk Savaş sürecinden sonra uluslararası rekabetin ekonomik alanda yaşanması gibi hususlar ekonomi güvenliği kavramının önemini artırmıştır. Diğer taraftan, sermaye piyasalarının küreselleşmesiyle birlikte ortaya çıkan belirsizlikleri en aza indirmek için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulmuştur. Kredi derecelendirme kuruluşları bu bilgi ihtiyacını karşılamak için ekonomik hayatta söz sahibi olmaya başlamışlardır. Kredi derecelendirme kuruluşları ülkelerin kısa ve uzun vadeli risklerini belirleyerek yatırımcıların bilgilendirilmesini sağlamaktadırlar. Yatırımcılar arasında güvenilirliği yüksek olan bu kuruluşların ülkelerin ekonomi güvenliği algılarına önemli etkilerinin olduğu söylenebilir. Bu tez ile kredi derecelendirme kuruluşlarının yaptıkları açıklamaların ve verdikleri notların ülkelerin makroekonomik göstergeleri üzerindeki beklentilere olumlu ya da olumsuz yönde etki edip etmediği tespit edilecek, özellikle gelişmekte olan ekonomilerin hangi makroekonomik göstergelerinin açıklamalardan daha fazla etkilenebildiği ortaya konmaya çalışılacaktır. Bu araştırmada kredi derecelendirme kuruluşlarının vermiş olduğu notların ülkelerin ekonomi güvenliği algılarını nasıl etkilediği incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Although economic security is a newly emerging concept in the literature, in recent years it has been used frequently as an element of national security. In particular, issues such as globalization, outward opening and financial liberalization, increasing mutual economic dependence of countries, and the shifting of the center of gravity of international competition after the Cold War, towards the economy, have increased the importance of economic security. On the other hand, more information is needed to minimize the uncertainties associated with the globalization of capital markets. Credit rating agencies have started to have a say in economic life to meet this need. Credit rating agencies determine the short and long-term risks of the countries and ensure that the investors are informed. It can be said that these institutions, which have high reliability among investors, have a significant impact on the country's economic security perceptions. With this thesis, it will be determined whether the explanations made by credit rating agencies and the notes they give have a positive or negative effect on the expectations of the macroeconomic indicators of the countries. This study will examine how the ratings given by credit rating agencies affect the perception of countries' economic security.