Madde bağımlılığına karşı toplumsal bilinç oluşmasında annelerin rolü: MANNE Projesi
The role ole of mothers in the formation of social awareness against addiction: MANNE Project
- Tez No: 598785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİNBAY UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yapılan bir çok araştırma sonucunda, madde kullanımının küçük yaş gruplarına kadar indiği, çocuk-yetişkin ayırt etmeksizin herkes için potansiyel bir tehlike arz ettiği, ailelerin bağımlılık hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı, çocuklarının madde kullanımından şüphelendikleri zaman onlara karşı nasıl yaklaşacakları ve nasıl yardımcı olacakları konusunda yoğun kaygı yaşadıkları gözlemler ve veriler neticesinde elde edilmiştir. Bu gözlemler ve verilerden yola çıkarak; toplum temelli bir bağımlıklık önleme projesinin hayata geçirilmesinin gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda; Küçükçekmece ilçesinde yaşamakta olan ve belirli kriterleri taşıyan annelere, madde bağımlılığı üzerine bir takım eğitimler verilmektedir. Bu eğitimleri başarı ile tamamlayanlara kısaca MANNE yani Mahalle Anneleri denilmektedir. MANNE'lerin Küçükçekmece ilkçesinde yaşayan annelere ulaşarak onları (madde bağımlılığı alanında aldıkları eğitimler kapsamında) bilgilendirmelerinin, annelerin bilinçlenmesine yardımcı olmaları amaçlanmaktadır. Bu bilgilendirme sonunda annelerin bağımlılık yapıcı maddeleri tanımaları, çocukları ile nasıl iletişim kuracaklarını ve onları nasıl gözlemleyeceklerini öğrenmeleri amaçlanmaktadır. MANNE projesi; bir önleme projesidir. MANNE projesinin akran eğitimini ve toplumu temel almasının en büyük nedeni; bağımlılık bölgesel ya da kişisel bir sorun değil, toplumsal bir sorun olup, herkesin bilinçlenmesi gereken bir alan olmasıdır. Bağımlılık yapıcı maddelerin ilk sıralarında; alkol, sigara, esrar, uçucu maddeler ve ilaçlar gelmektedir. Alımının sürmesi ile birlikte, alınan maddeler kokain, ecstasy ve eroin gibi daha ciddi maddelere dönüşmektedir. Bağımlılık yapıcı maddelerin alınmasının ve yayılmasının önlenmesi; bağımlılığın toplumda yarattığı tahribatın, sorunların düşürülerek toplumun sağlıklı bir yaşam sürmesi ve pozitif davranışlar sergilemesi maksadıyla yapılmaktadır. Bağımlılık, ilerledikten sonra tedavisi oldukça zor olan bir rahatsızlıktır. Bireylerin madde bağımlılığından kurtulma arzusu terapinin başarısını etkileyen en mühim etkendir. Ayrıca her çeşit önleme tedavisinin maliyetinin, tedavi maliyetinden daha düşük olduğu bilinmektedir. Bu yüzden konusunda uzman psikologlar tarafından belirli kriterler ölçeğinde seçilerek kapsamlı eğitim verilerek belirlenen MANNE'ler; mahallelerindeki anneleri bağımlılık konusunda bilinçlendirerek, bağımlılığa karşı bilinçli bir toplum oluşturmak, eğitim verilen MANNE'ler aracılığı ile bağımlığın önlenmesi, bağımlılık ilerlemeden önlem alınması, bağımlılıkla ilgili her evde en azından bir tane bilinçli ve eğitimli kişinin olması önleyici çalışmaların ilk basamağını oluşturacağı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
As a result of previous researches, they have concluded that the use of drugs including children and adults is gaining, the reason therefor is that parents do not have suficcient information or knowledge about drugs and addiction and how they will be able to approach and help them, when they suspect drugs addiction. Based on these observations and data the necessity has emerged of implementing a community-based addiction prevention project. In this context; Mothers who live in the district of Küçükçekmece and who meet certain criteria are given a number of trainings on substance addiction. Those who successfully complete these trainings are called MANNE, namely Mothers of the Neighborhood MANNE (Mahalle Anneleri) is a preventionproject; addiction is not a regional or a personal problem but it is a social problem so everyone should be conscious about this problem. Apart from medicines in general, the next most commonly used drug is alcohol, followed by the nicotine in cigarettes and other tobacco based products. When it comes to illegal drugs, the most commonly tried drug by far is cannabis. This is followed by cocaine and ecstasy. Preventing the addition and spreading of addictive substances; The destruction caused by addiction in the society is carried out with the aim of reducing the problems and leading the society to a healthy life and exhibiting positive behaviors. Addiction is difficult to break after long term use. The desire of individuals to get rid of drugs is the most important factor affecting the success of therapy. It is also known that the cost of any type of prevention treatment is lower than the cost of treatment after the person is addicted. For this reason, MANNEs; have been selected by the specialized psychologists, by selecting them in the scale of certain criteria. By creating awareness in their neighborhoods about addiction, creating a conscious society against addiction and having at least one educated person in each house related to addiction will be the first step of preventing drugs addiction.