Doğu Marmara Bölgesi'nde yeme bağımlılığı bulunan bireylerin psikolojik semptomlarının incelenmesi
Examination of the relationship betweenpsychological symptomsand food addiction inEastern Marmara Region
  1. Tez No: 598796
  2. Yazar: TUĞÇE BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ÇETİNGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yeme bağımlılığı kavramı son yıllarda hakkındaki literatür ve araştırmaların giderek artmasıyla gündeme gelmeyi başarmıştır. Aşırı yemek yiyen kişilerin, tutumlarının ileride bağımlılığa dönüşebileceği düşünülmekte olup, bu kişilerde görülen davranışların bağımlılıkla ortak özelliklere sahip oldukları görülmektedir. İnsanın yeme davranışının emosyonel durumdaki değişimlerle paralellik gösterdiği yaygın kabul edilen bir görüştür.Bu bağımlılık birçok psikolojik semptom ya da kişinin yaşam standartlarıyla ilişkili olabilir. Bu çalışmanın da amacı Doğu Marmara bölgesinde yeme bağımlılığı olan bireylerin psikolojik semptomlamlarının incelenmesidir. Çalışma Doğu Marmara bölgesinde 18 yaş ve üzerindeki, ankete katılmalarında engel bulunmayan gönüllü 2999 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara sosyo demografik bilgiler içeren soruların yanı sıra yeme bağımlılığı ve psikolojik semptomlarla ilgili de sorular sorulmuştur. Bunlar için Sosyo demografik Bilgi formu Davranış etkileme yükü formu ve Kısa Semptom envanteri ölçekleri kullanılmıştır. SPSS 21 programı kullanılarak yapılan analizde, yeme bağımlılığı Davranışının Etki yükü üç gruba ayrılmış ve gruplar arasında ki farkın analizinde Tek Yönlü ANOVA Analizi kullanılmıştır. Ayrıca eğitim, cinsiyet, medeni durum, çocuk sayısı ve yaş değişkenleri ve kısa semptom envanteri ölçeğinin ilişki büyüklüklerini tahmin edebilmek için Lineer Regresyon yapılmıştır. P değeri 0,05 'in altında olan değerler, bağımsız risk faktörü olarak kabul edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre yeme bağımlılığı ile yaş değişkeni arasında negatif yönlü ilişki bulunmuştur. Erkek cinsiyetten olma ile izlenen yeme bağımlılığında ki artış istatistikçe anlamlı düzeydedir. Ayrıca, psikolojik semptomlardan olan hostilite ve yeme bağımlılığı arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the concept of food addiction has become an issue with increasing literature and researches about it. It is thought that the attitudes of the people who eat excess food may turn into addiction in the future and the behaviors seen in these people have common characteristics with addiction. It is widely accepted that eating behavior of humans is in parallel with changes in the emotional state. This dependence may be related to many psychological symptoms or living standards of the individual. The aim of this study is to investigate the psychological symptoms of individuals with eating addiction in the Eastern Marmara region. The study was carried out with 2999 volunteers aged 18 and over in the Eastern Marmara region who were not prevented from participating in the survey. Participants were asked questions about food addiction and psychological symptoms, as well as questions involving socio-demographic information. For these, the socio - demographic data form, the Behavior influence load form and the Brief Symptom Inventory scales were used. In the analysis conducted by using SPSS 21 program, the impact load of food addiction behavior was divided into three groups and One-Way ANOVA Analysis was used to analyze the difference between groups. In addition, Linear Regression was performed to estimate the relationship sizes of education, gender, marital status, number of children and age variables and short symptom inventory scale. P values below 0.05 were accepted as independent risk factors. According to the results of the analysis, a negative correlation was found between food addiction dependence and age variable. The increase in food addiction followed by being male gender is statistically significant. In addition, it was concluded that there was a positive correlation between hostile and food addiction dependence of psychological symptoms.