Metal bor hidrürlerin hidrojen salınımına katı katalizörlerin etkisi
The effect of the solid catalysts to the hydrolysis of the metal borohydrides
  1. Tez No: 598809
  2. Yazar: ALİ EMRE GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Physics and Physics Engineering, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu tezde, sodyum ve lityum borhidrür hidroliz reaksiyonları bazı altın yüzeyleri üzerinde incelenmiştir. Reaksiyon yolu, reaksiyondaki toplam atom sayısı korunacak şekilde H2O molekülü ve H2 gazı ile ·OH radikallerini içerecek şekilde oluşturulmuştur. İlk kısımda, reaksiyon yolunda reaksiyon ara durumlar kübik bir kutunun içerisine konularak elektronik toplam enerjileri hesaplanmıştır. Daha sonra ara durumların yüzeylerle etkileşmeleri sağlanmıştır. Bu noktada, ·OH radikalleri vakum ortamı içerisinde kalacak ve yüzeylerle etkileşecek şekilde iki farklı yol izlemiştir. Göreli enerji diyagramına göre ·OH radikallerin yüzeylerle etkileşmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. İkinci kısımda, ara durumlar arası geçiş durumları LSG/QSG algoritması ile elde edilmiştir. Tüm geçiş durumları ve enerjileri altın yüzeyleri katalitik aktivitelerine göre sınıflandırılmıştır. Hesaplamalar göstermiştir ki, Au(210) yüzeyi NaBH4 hidroliz reaksiyonu için göreli enerji diyagramı yoluyla gözlemlenen endotermik kısımlarda oldukça etkindir. Son olarak, NaBH4 hidroliz reaksiyonu Au(210) yüzeyi üzerinde LiBH4 hidroliz reaksiyonuna göre daha kolay gerçekleştiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, sodium and lithium borohydride (NaBH4 and LiBH4) hydrolysis reactions have been investigated on some single crystal gold surfaces. The reaction pathway have been formed including H2 gas, H2O molecules and ·OH radicals through the total number of the atoms are conserved. Firstly, reaction intermediates in reaction route were placed in a cubic box and electronic total energies were calculated. Then, these reaction intermediates were allowed to interact with the catalytic surfaces. At this point, two different scheme were adopted which are ·OH radicals are left in vacuum and to interact with the surfaces. It was concluded that ·OH radicals should interact with the surfaces according to the relative energy diagram obtained both these two schemes. In the second part, the transition state calculations were made by LST/QST algorithm. All transition state energies and structures were determined to order gold surfaces with reference to their catalytic activities. It was found that Au(210) surface generally is more active than the other surfaces for the endothermic part of the reaction route found by relative energy diagram at first round for NaBH4 hydrolysis reaction. Finally, it was found that NaBH4 hydrolysis reaction takes place easier on Au(210) than LiBH4 hydrolysis reaction.