The spatial extent of size adaptation effect in peripheral vision
Çevresel görmede boyut adaptasyonu etkisinin mekansal kapsamı
- Tez No: 598834
- Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Belirli bir nesne boyutuna uzun süre maruz kalmanın (başka bir deyişle boyut adaptasyonunun), sonraki boyut algısını adaptör boyutundan daha farklı görünecek şekilde değiştirdiği gösterilmiştir (Pooresmaeili, Arrighi, Biagi, & Morrone, 2013). Ancak, görsel alanın ne kadarının belirli bir konumdaki boyut adaptasyonundan etkilendiği yanıtsız kalmıştır. Burada, adaptasyon etkisinin mekansal kapsamını araştırmak için, adapte edilmiş ve edilmemiş çeşitli konumlarda boyut algısını test ettik. İlk psikofizik deneyinde, orta büyüklükte bir adaptör uyaranı gösterdik ve adaptörün sonraki boyut algısı üzerindeki etkisini 5 konumda test ettik. Sonuçlar, adapte edilmemiş konumlardaki boyut algısının, adapte edilmiş konumdaki etki kadar büyük olmasa da adaptör tarafından etkilendiğini göstermiştir. İkinci deneyde, boyut art-etkisini 15 farklı yerde test ettik ve görsel alandaki algılanan boyut bozulmalarını haritalandırdık. Son olarak, üçüncü deneyde, boyut adaptasyonunun etkisini halka şeklindeki uyaranlarla test ettik ve tıpkı ikinci deneyde olduğu gibi oldukça büyük bir etki bulduk. Bu bulgular genel olarak boyut adaptasyonunun sadece lokal bir etkiye sahip olmadığını ve adaptasyon sonrası boyut algısının bütün görsel alanda bozulduğunu işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
It has been shown that prolonged exposure to a certain object size (i.e. size adaptation) alters the subsequent size perception such that the size of the latter appears more dissimilar to the adapted size (Pooresmaeili, Arrighi, Biagi, & Morrone, 2013). However, how much of the visual space is influenced by the size adaptation at a certain location remains unanswered. Here, in order to investigate the spatial extent of the adaptation effect, we tested the size adaptation effect at the adapted location and various non-adapted locations. In the first psychophysical experiment, we showed a mid-sized adapter stimulus and tested its influence on subsequent size perception at 5 locations. Results showed that the size perception at non-adapted locations was influenced by the adapter, although not as much as the effect at the adapted location. In the second experiment, we tested the size aftereffect at 15 different locations and mapped out the perceived size distortions over the visual field. Lastly, in the third experiment, we tested the effect of size adaptation with ring-shaped stimuli and found a substantially large effect just as in the second experiment. These findings overall suggest that the size adaptation does not only have a local effect but also the size perception in consequence of adaptation is being distorted throughout the visual field.