Bozcaada'daki yerel halkın turizmin etkilerine karşı yaklaşımlarının değerlendirilmesine yönelik bir araştırma
A research on approach of local people in Bozcaada in regards to evaluate the impacts of tourism
- Tez No: 598850
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET VATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma Bozcaada'daki yerel halkın turizmin etkilerine olan yaklaşımı ve turizmin gelişimine yönelik tutumunun değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Turizmin gelişim göstermiş olduğu yerlerde meydana gelen olumlu ve olumsuz etkilerin yerel halk tarafından algılanma düzeyi, turizmin gelişimini ve bu gelişimi pekiştirecek turizm politikalarının uygulanmasına yönelik yerel halkın desteğini doğrudan etkilemektedir. Yerel halkın turizmin gelişimine yönelik beklentileri ve gerçekleşen turizm etkilerinin birbirine paralel olması oldukça önem arz etmektedir. Bozcaada son yıllarda turizm hareketlerinin arttığı gözde bir destinasyon haline gelmiştir. Bozcaada'daki yerel halkın turizmin gelişimine ve meydana getirdiği etkilerine yönelik yaklaşımını, belli demografik özelliklerine bağlı olarak turizmin gelişimine olan bakış açısını ve Bozcaada'ya duydukları bağlılığı ortaya koymak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Çalışmada veri toplama tekniklerinden olan anket yöntemi uygulanmıştır. Anket formunda Yere Bağlılık, Turizm Gelişimi ve Turizmin Etkileri olmak üzere 3 ayrı ölçek kullanılmıştır. Tesadüfi örnekleme yöntemlerinden basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmış olup, uygulamada yüzyüze ve önce dağıtıp sonra toplanarak toplamda 525 katılımcıya ulaşılmıştır. Anketler daha sonra kontrol edilip eksik ve hatalı anketler tespit edilmiştir. Bu işlem sonunda toplamda 442 anket analize tabi tutulmuştur. Bazı demografik değişkenler üzerinden oluşturulan hipotezler doğrultusunda turizm gelişimi, turistlerle olan etkileşim, gelir kaynağında turizme bağlılık ve Bozcaada ile özdeşleşme arasındaki ilişki Ki-Kare testi uygulanarak incelenmiştir. Analizlerin sonucunda yerel halkın Bozcaada'da yaşam süresi ve Bozcaada'lı olma ile turizme bağlı gelir kaynağı arasında a anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bozcaada'daki yerel halkın turizm sektöründe çalışıyor olması ve Bozcaada'daki yaşam süresi ile turistlerle olan etkileşim sıklığı arasında anlamlı bir ilişki ortaya çıkmıştır. Yerel halkın turizme bağlı gelir kaynağı ile turizm gelişimini desteklemesi arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bozcaada'daki yerel halkın eğitim seviyesi ve turizmin gelişimini desteklemesi arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Ayrıca Bozcaada'daki yerel halkın yaşam süresi ve Bozcaada ile kendini özdeşleştirmesi arasında da anlamlı bir ilişki ortaya çıkmıştır. Gerçekleştirilen frekans analizleri doğrultusunda turizmin ekonomik ve sosyo-kültürel etkilerin olumlu ve çevresel etkileri Bozcaada'daki yerel halk tarafından yüksek oranda olumsuz algılandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate to attitude of local people in Bozcaada towards tourism effects and attitude towards tourism development. The level of perception of positive and negative impacts that occur in the places where tourism has developed directly affects the development of tourism and their support for the implementation of tourism policies that will reinforce this development. In this study, survey method which is one of data collection method techniques was applied. In the questionnaire form, 3 different scales were used; Place Attachment, Tourism Development and Effects of Tourism. One of the random sampling methods was used as a simple random sampling method. In practise, 525 participants were reached some of survey was implemented face-to-face and some of them were distributed firstly and then collected from participants. All questionnaire forms were then checked and missing and faulty forms were specified. Totally, 442 questionnaires were analyzed. In the direction of hypotheses which were generated by considering demographics, the relationship between tourism development, interaction with tourists, commitment to tourism income source and identification with Bozcaada were analyzed by applying Chi-Square test. As a result of analysis, no significant relationship was found between the length of life in Bozcaada and being born in Bozcaada with the source of income related to tourism. There is a significant relationship between the presence of local people in Bozcaada in tourism and length of life in Bozcaada with the frequency of interaction with tourists. Besides, no significant relationship was found between the income source related to tourism and the support of tourism development by local people in Bozcaada. There is a significant relationship between the education level of local people in Bozcaada and the support of tourism development. There is also significant relationship between the length of life in Bozcaada and the identification with Bozcaada. Based on frequency analysis, it was concluded that the economic, socio-cultural and environmental impacts of tourism were highly perceived by the local people in Bozcaada.