Yönetici profillerinin belirlenmesi: İmalat firmalarına yönelik bir çalışma
Identification of administrator profiles: A study for manifacturing companies
  1. Tez No: 598851
  2. Yazar: MEHMET ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH FATİH AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Liderlik yöntemleri, farklı liderlik yaklaşımlarının yönetimlere dahil edilmesi ve süreçlerinin incelenmesi neticesinde hayatımızda anlam kazanmaya başlamıştır. Liderlik kavramının doğru yöntem ile birleştirilmeye çalışılmasının temel amacı, işgörenler ve lider arasındaki uyumu sağlamasının neticesinde işletmelere kazandıracak olduğu rekabet üstünlüğüdür. İşletmelerde yöneticilere düşen en önemli görevlerden biri de işgörenlerin motive edilmesidir. İyi motive edilmiş işgörenler işlerinde daha verimli, işletmeye bağlı olurlar. Bu da işletmeye kâr başta olmak üzere pek çok fayda sağlar. Bu çalışmada yönetici profillerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinin çeşitli ilçelerindeki üretim işletmelerinde çalışan toplam 126 iş gören oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında yönetici profili anketi kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; cinsiyete, yaşa ve gelir durumuna göre Yönetici Profili Toplam, Lider, Sözcü, Monitör, İrtibat, Girişimci, Kaynak Ayırıcı algı düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Katılımcı bireylerin yöneticilerinin algıladıkları, Yönetici Profili Toplam, Lider, Monitör, İrtibat, Girişimci liderlik özelliklerinin eğitim düzeylerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Leadership methods have been gaining meaning in our lives as a result of the integration of different leadership approaches and their processes. The main goal of trying to combine the concept of leadership with the right method is the competitive advantage that it will bring to the company as a result of ensuring the harmony between the employees and the leader. Managers' other important task is motivating the employees. Well-motivated employees are more productive and loyal. This provides a lot of benefits, especially profitability, to the business. In this research, the effects of manager profiles and employee motivation is investigated. The sample of the research consists 126 employees working at production facilities in various districts of Istanbul. An administrative profile questionnaire and a motivation questionnaire were used to collect data. Research data is analyzed by SPSS program. As a result of the research; based on gender, age and income status, Manager Profile Total, Leader, Spokesperson, Monitor, Liaison, Entrepreneur, and Resource Separator perception levels is not statistically different. Based on gender and age; participants' Motivation Total, Organizational Support, Executive Influence, Administrator Blockage, Effects of Colleagues, Thought Related to Business is statistically significant.