Okul yöneticilerinin sahip olduğu teknoloji liderliği rolleri ile öğretmenlerin eğitim teknolojilerine yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relationship between school managers technology leadership roles with teachers attitudes of education technologies
- Tez No: 598862
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİL ÇORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yapılan bu çalışmada amaç okul yöneticilerinin sahip olduğu teknoloji liderliği rolleri ile öğretmenlerin eğitim teknolojilerine yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma, nicel araştırma teknikleri ile iki adet ölçek kullanılarak yürütülmüştür. Okul yöneticilerinin sahip olduğu teknoloji liderliği rollerini belirlemek amacıyla Sincar (2009) tarafından geliştirilen ölçek uygulanmış olup, öğretmenlerin eğitim teknolojilerine ilişkin tutumlarını değerlendirmek için ise Pala (2006) tarafından geliştirilen ölçek kullanılmıştır. Her iki ölçek Çanakkale Merkez'de yer alan ilk ve ortaokullardaki 283 sınıf ve branş öğretmenlerine uygulanmıştır. Öğretmenlerin eğitim teknolojilerine yönelik tutumları ve öğretmen görüşlerine göre okul yöneticilerinin sahip olduğu teknoloji liderliği rolleri tetkik edilirken kıdem yılı, cinsiyet ile alan parametrelerine göre inceleme yapılmış ve çıktılar SPSS 22 programı ile analiz edilmiştir. Öğretmenlerin eğitim teknolojilerine ilişkin tutumları ve öğretmen görüşlerine göre okul yöneticilerinin sahip olduğu teknoloji liderliği rollerinin hangi seviyede olduğu ortalama ve standart sapma değerleriyle ifade edilmiştir. Cinsiyet değişkenine göre eğitim teknolojilerine yönelik tutumların sergilenmesinde t-Test, kıdem değişkenine göre belirlenmesinde de ANOVA kullanılmıştır. İki ölçeğin ilişkisi için ise korelasyon analizi yapılmıştır. İlk ve ortaokul okul yöneticilerinin teknoloji liderliği rolleri, öğretmen görüşlerine göre katılıyorum düzeyinde çıkmıştır. Alt boyutlar incelendiğinde, araştırmaya göre en yüksek 'destek' alt boyutunda, en düşük 'vizyon' alt boyutunda okul yöneticilerinin teknoloji liderliği rolleri ortaya çıkmıştır. İnsan merkezlilik ve vizyon alt boyutlarında hem mesleki kıdem hem de branşa göre farklılık ortaya çıkmıştır. İletişim ve işbirliği alt boyutunda öğretmenlerin algılarında anlamlı sonuç çıkmadığı görülmektedir. Destek alt boyutunda ise cinsiyete göre anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. İlk ve ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin eğitim teknolojilerine ilişkin tutumlarında cinsiyet değişkeninde erkek öğretmenler lehine sonuçlar elde edilmiştir. Diğer yandan branş ile mesleki kıdem değişkenleri ile öğretmenlerin teknolojiye yönelik tutumları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Okul yöneticilerinin sahip olduğu teknoloji liderliği rolleri ile öğretmenlerin eğitim teknolojilerine yönelik tutumları arasında düşük seviyede, pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to present the correlation between school managers technology leadership roles with teachers attitudes of education technologies. The research has been carried out with quantitative research method by using two scales. To determine the school managers technology leadership roles a scale which had been developed by Sincar (2009) has executed, to determine teachers attitude of education technologies a scale which had been developed by Pala (2006) has executed. Both scale has executed to 283 teachers working in first and secondary schools in Çanakkale. Teachers attitudes of education technology and accordind to teachers view, school managers technology leadership has analyzed in SPSS 22. The results have shown together with means and standard deviation. Both scales has analyzed according to participants seniority, gender and branch. In data analysis, frequency, descriptive statistic methods, independent group t-test, One Way Analysis Of Variance (ANOVA), Tukey Test of multiple comparative tests has been used. For analyzing both scales correlation analyze has been conducted also. Teacher views on the technology leadership roles of school managers constitute agree level. In the sub-dimensions highest level is“Support”and lowest level is“Vision”. In“Human-Centralism”sub-dimension difference has been observed according to branch, in“Vision”sub-dimension difference has been observed according to branch and seniority, and in“Support”sub-dimension difference has been observed according to gender. Teachers attitudes of education technologies do not put forward a significant difference in terms of“seniority and branch”variable. However, difference has been observed according to gender, In the research, it is came out that there is a positive correlation in low-level between school managers technology leadership roles with teachers attitudes of education technologies.