Okul yöneticilerinin sahip oldukları teknolojik liderlik yeterlilikleri ile okul etkililiği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between of school administrators' technological leadership qualifications and school efficiency
- Tez No: 659475
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmanın amacı okul yöneticilerinin sahip oldukları teknolojik liderlik yeterliliklerinin okul etkililiğine olan etkisini tespit etmektir. Bu çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında, İstanbul iline bağlı, Sultanbeyli, Kartal, Pendik, Maltepe, Sancaktepe ve Tuzla ilçelerinde görev yapan ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapmakta olan toplam 596 öğretmen ve idareciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Okul Yöneticilerinin Teknoloji Liderliği Rolleri Ölçeği”ve“Okul Etkililiği Ölçeği”kullanılmış ve elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı vasıtasıyla analiz edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde güvenilirlik analizi, faktör analizi, frekanslar, varyans analizleri, korelasyon analizi ve regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre; öğretmenlerin cinsiyet, yaş, deneyim süresi ve mevcut okuldaki toplam çalışma süresi değişkenleri açısından teknolojik liderlik ve okul etkililiği algılarında anlamlı farklılık gözlemlenmemiştir. Öğretmenlerin medeni durumları açısından sadece teknolojik liderliğin insan merkezli olma boyutunda anlamlı farklılık tespit edilmiş, okul etkililiği algılarında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Okul kademesi açısından ise öğretmenlerin teknolojik liderlik ve okul etkililiği hakkındaki algılarında anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Regresyon analizi sonuçlarına göre; teknolojik liderliğin alt boyutlarından insan merkezli olma, destek ve vizyon boyutunun okul etkililiği üzerinde pozitif etkisinin olduğu tespit edilmiştir. İletişim ve iş birliği boyutunun ise okul etkililiği üzerinde anlamlı etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The research aims to determine the effect of technological leadership competencies of school administrators on school effectiveness. In this study, relational scanning model was used, one of the quantitative research methods. The research sample consists of 596 teachers and administrators working in primary, secondary and high schools of Sultanbeyli, Kartal, Pendik, Maltepe, Sancaktepe and Tuzla districts of Istanbul province in the 2019-2020 academic year. As data collection tools,“The technology leadership roles scale of school administrators”and“the school effectiveness scale”were used and the data obtained were analyzed through SPSS 22.0 package program. Reliability analysis, factor analysis, frequencies, analysis of variance, correlation analysis and regression analysis were applied in the analysis of the research data. According to the research findings, no significant difference was observed in the perceptions of technological leadership and school effectiveness in terms of the variables of teachers' gender, age, duration of experience, and total working time in the current school In terms of the marital status of teachers, only a significant difference was found in the human-centered dimension of technological leadership, and no significant difference was found in their perceptions of school effectiveness. In terms of the school level, it has been determined that there is a significant difference in teachers' perceptions of technological leadership and school effectiveness. According to the regression analysis results; It has been determined that human-centeredness, support and vision dimensions, which are sub-dimensions of technological leadership, have a positive effect on school effectiveness. However, the dimension of communication and cooperation has no significant effect on school effectiveness.