Standing under metaphors of power: Ankara city gates
Güç metaforlarının altında durmak: Ankara şehir kapıları
- Tez No: 598863
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışması Ankara Şehir Kapılarını, bu yapıların metaforik olarak bir tabiiyet kipini, Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek'in temsilcisi olduğu Ak Parti ve devletin vatandaşlık anlayışına tekabül eden bir kültürel vatandaşlık durumunu nasıl yeniden ürettiği sorusu üzerinden ele almaktadır. Böylece bu çalışma, bahse konu kapılar üzerinden, Osmanlıcı, milliyetçi, İslamcı, neoliberal bir ideolojik karışımın içeriğini belirlediği bir tabiiyet kipini, yani bir kültürel vatandaşlık durumunu gözlemlemiş ve analize tabi tutmuştur. Şehir kapılarını bir metin olarak kabul ederek, Gökçek'in bu yapılar üzerine sunduğu ifadelere bakarak, kamuoyu tarafından verilen çeşitli cevapları değerlendirerek ve bu özgün kapı-inşa etme eylemini diğer Anadolu belediyelerindeki çeşitli kapı-inşa tecrübeleriyle kıyaslanmıştır. Böylece, şehir kapılarının konumları, şehirle ilişkili olarak yerleştirilme şekilleri (örneğin kapıların yakınında bir polis kontrol noktasının bulunması) yorumlanmış ve bu yapıların Ankara'da yeni bir hakimiyet alanı oluşturup oluşturmadığı sorgulanmıştır. Bu gözlem de bu tez çalışmasını Ankara Şehir Kapılarının Başkent'e yeni sınırlar çizme fonksiyonuna sahip olduğu çıkarımına ulaştırmıştır. Dini, milli, tarihi referanslar (örneğin Selçuklu Yıldızı, Türk Bayrağı, Mevlâna heykeli), materyal özellikler (örneğin yapım malzemeleri) yorumlanarak ikinci bir metaforik fonksiyon, ideolojik spolia kullanımı gözlenmiştir. Bu fonksiyon dahilinde, seçici bir şekilde yerleştirilmiş belli ögeler, Ak Parti'nin ideolojisinin, hakimiyet alanlarını, yani tebaalaştırılan vatandaşların girdiği alanı nasıl tahayyül edip işaretlediğini göstermektedir. Bu iki fonksiyon nihai ve üçüncü bir fonksiyonu ortaya koymaktadır. Bu da şehir kapılarının Ankara'daki vatandaşları tebaalaştırmaya tabii tutması, onları kapının altında duran birer tebaa üyesi vatandaş haline getirmesidir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Ankara City Gates in terms of how they metaphorically reproduce a mode of subjecthood, a cultural citizenship corresponding to the understanding of citizenship of the AKP and the state, of which Melih Gökçek, former metropolitan mayor of Ankara is a representative. Doing so, it observes and analyzes these city gates as they function to reproduce the above-mentioned mode of subjecthood, a cultural citizenship whose substance represents an Ottomanist, nationalist, Islamist, neoliberal ideological mélange. The case of Ankara City Gates is analyzed by taking the city gates as textual material, looking at Gökçek's statements on these structures, considering various instances of public response and comparing this original gate-building practice to various experiences of gate-building in other Anatolian municipalities. Location of the city gates, and how they are placed in relation to the city (e.g. presence of a police control point near the gates) are interpreted to see if they constitute a newer sense of dominion in Ankara. This observation leads this study to observe that Ankara City Gates function to draw new boundaries to Ankara. Religious, national, historical references (e.g. Seljuk Stars, Turkish flags, Mevlana statutes), material qualities (e.g. building materials of these gates) are interpreted with regards to another metaphorical function of these structures: Ideological spolia. It is a practice of selectively attaching elements to represent how the ideology of the AKP imagines, envisions, marks their dominion, the area where the subjectified citizens enter to. These two functions constitute a final one, which enabling the city gates to subjectify citizens of Ankara, rendering them under-standers, citizen subjects who stand under the city gates.