Kant ve wittgenstein etiklerinin karşılaştırılması
Comparison of Kant and wittgenstein ethics
  1. Tez No: 598868
  2. Yazar: AKIN KALDIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE KOVANLIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Antik Yunan'da kurulan ve detaylandırılan etik, uzun süren bir durağanlıktan sonra modernleşme ile birlikte farklı yaklaşımlara sahne olmuştur. Bunların en etkilisi muhakkak ki Kant'ın ödev etiğidir. Kant, ödev etiğini, pratik aklın ahlak yasası üzerine bina etmiştir. Kant'tan yaklaşık bir buçuk asır sonra Wittgenstein etikteki teorilkere ve tartışmalara yıkıcı bir eleştiri getirmiştir. Aslında onun eleştirisi sadece etiği değil bir bütün olarak felsefeyi hedef almıştır. Son yüzyılda etik tartışmalar artmıştır. Bu artıştaki en temel etmenlerden ikisi Kant'ın ödev etiğindeki canlanma ile Wittgensten'in eleştirilerdir. Bu çalışmada bir aydınlanma filozofu olan Kant'ın etiği ile 20. yüzyılın ilk yarısında yaşamış ve dile dönüşün parçası olmuş Wittgenstein'ın ilk dönemindeki etiği karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ethics which has been established and elaborated in ancient Greece has witnessed different approaches with modernization after a long stagnation. The most influential of these is certainly Kant's deontological ethics. Kant built the ethics of duty on the moral law governed by reason. About a century and a half after Kant, Wittgenstein brought destructive criticism to theories and debates in ethics. In fact, his critique was directed not only at ethics but at philosophy as a whole. Ethical debates have increased in the last century. Two of the main factors behind this increase are both the revival of Kant's duty ethics and Wittgensten's criticism. In this study, the ethics of Kant, an enlightenment philosopher, was compared with the ethics of Wittgenstein, who lived in the first half of the 20th century and became part of the linguistic return.