Sistemik sklerozlu bireyler ve sağlıklı bireylerde postür, denge, fonksiyonel performans testleri, egzersiz kapasitesi, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
The comparison of posture, balance, functional performance tests, exercise capacity, physical activity and quality of life between healthy individuals and individuals with systemic sclerosis
  1. Tez No: 598881
  2. Yazar: CEM BORA AKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sistemik skleroz (SSk) hastası bireyler ile sağlıklı bireylerin postür, denge, fonksiyonel performans testleri, egzersiz kapasitesi, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesini karşılaştırmaktı. Yöntem: Çalışmaya kadın bireylerden oluşan 28 SSk'lu ve 28 sağlıklı birey dahil edildi. Katılımcıların demografik özellikleri ve semptomları kaydedildi. Hastalık şiddetleri dosya kayıtlarından alınan Medsger Hastalık Şiddeti İndeksi verilerinden elde edildi. Postür değerlendirmesi için postür analizi değerlendirme formu kullanıldı. Periferal kas kuvveti (diz ekstansiyon ve el kavrama kuvvetleri) hand-held dinamometre ve el dinamometresi ile değerlendirildi. Dispne değerlendirmesi için Modifiye Medicial Reseach Council (MMRC) ölçeği kullanıldı. Bireylerin düşme riski süreli kalk ve yürü testi kullanılarak değerlendirildi. Bireylerin fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi (IPAQ) kullanıldı. Bireylerin yorgunluk seviyeleri Yorgunluk Şiddet Ölçeği ve Yorgunluk Etki Ölçeği kullanılarak belirlendi. Fonksiyonel kapasite ve egzersiz kapasitesinin belirlenmesi için bireylere Altı Dakika Yürüme Testi (6DYT) uygulandı. Yaşam kalitesi değerlendirmesi için Notthingham Sağlık Profili anketi kullanıldı. Bireylerin dengeleri Balance Master denge ve performans ekipmanında değerlendirildi. Bulgular: SSk'lu bireylerin hastalık şiddeti düşüktü.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare posture, balance, functional performance tests, exercise capacity, physical activity and quality of life between healthy individuals and individuals with systemic sclerosis (SSc). Method: The study included a group of 56 female participants, of which, 28 were diagnosed with SSc and the other half was considered healthy. Demographic characteristics and symptoms of each participant were recorded. Data on disease severity were obtained from Medsger Disease Severity Index which was avaible in participants' medical records. Posture analysis evaluation was used for posture evaluation. Peripheral muscle strenght (knee extension and hand grip strenght) was judged by hand-held dynamometer and hand dynamometer. In order to evaluate dyspnea, Modified Medical Research Council (MMRC) scale was used. Fall risk of the individuals evaluated by a Timed-Up and Go test. International Physical Activity Assessment Questionnaire (IPAQ) was used to determine the physical activity levels of the individuals. Fatigue levels of the individuals were determined using Fatigue Severity Scale and Fatigue Impact Scale. To identify functional capacity and exercise capacity, 6-minute walk test (6MWT) was applied to the individuals. The Nottingham Health Profile Questionnaire was used for quality of life assessment. Balance performance of individuals was evaluated thanks to Balance Master performance and balance device. Results: Participants with SSc was found to have low disease severity.