The role of emotion word use in perceived responsiveness during getting acquainted interactions
Duygu belirten kelimeler kullanmanın tanışma etkileşimi sırasındaki algılanan duyarlılık üzerindeki rolü
- Tez No: 598948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Geçmişte yapılan araştırmalar, algılanan duyarlılığın (yani, insanların tanıdığı kişilerin kendilerini ne kadar anladıklarına, kendilerine ne kadar değer verdiklerine ve kendilerini ne kadar takdir ettiklerine dair düşüncelerinin) bireysel ve ilişkisel esenliği olumlu yönde yordadığını göstermiştir. Fakat, algılanan duyarlılığı yordayan faktörler kapsamlı bir şekilde araştırılmamıştır. Literatürdeki mevcut çalışmalarda araştırmacılar genellikle algılanan duyarlılığın yordayıcı faktörleri olarak kalıcı bireysel farklılıkları araştırmış ve dil kullanımı, zaman gibi dinamik faktörleri göz ardı etmişlerdir. Ek olarak, algılanan duyarlılık daha az samimi olan ilişkiler için de önemli olmasına rağmen çoğunlukla yakın ilişkiler bağlamında incelenmiştir. Mevcut çalışma, literatürdeki bu boşlukları doldurmak amacıyla duygu belirten kelimelerin kullanımının algılanan duyarlılıktaki rolünü incelemiştir. Çalışma yöntemi olarak kadın katılımcılar (N = 200) üç adet 15'er dakikalık etkileşimlerde bulundular. Etkileşimler sırasında, onlara verilen soru kartlarını sırayla sesli bir biçimde okudular ve ardından her ikisi de okunan sorulara cevap verdiler. Her etkileşimden sonra, katılımcılar etkileşim partnerlerini ne kadar duyarlı algıladıklarını rapor ettiler. Deney sırasında etkileşimlerin video kayıtlarını aldık ve sonrasında bu kayıtları yazılı metin dosyaları haline getirdik. Yazılı dosyaları bilgisayar ortamında metin analizi programı ile analiz ettik ve böylece katılımcıların duygu kelime kullanımlarını elde ettik. Çok düzeyli analizlerin sonuçları, etkileşimler sırasında daha yüksek oranda pozitif duygu kelimesi kullanan katılımcıların, etkileşim partnerlerini daha duyarlı olarak algıladıklarını ortaya koydu. Ayrıca, zaman geçtikçe katılımcıların etkileşim partnerlerini daha duyarlı olarak algıladıkları görüldü. Fakat, sonuçlar olumsuz duygu kelimesi kullanımının algılanan partner duyarlılığını anlamlı bir şekilde yordamadığını gösterdi. Bu bulgular, yüz yüze etkileşim sırasında duygu belirten kelimelerin kullanımı ve zaman gibi kişilerarası dinamik faktörlerin yeni tanışan kişilerin algıladığı duyarlılık üzerinde rolü olduğunu göstermiştir ve böylece duyarlılık literatürüne katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Past research has showed that perceived responsiveness (i.e., the extent to which people think that their relationship partners understand, care for, and appreciate them) is positively associated with individual and relational well-being. However, predictors of responsiveness were not extensively investigated. Researchers predominantly investigated stable individual differences as predictors of responsiveness and ignored dynamic factors such as language use and time. In addition, perceived responsiveness was mostly studied in the context of close relationships even though responsiveness is an important construct for less intimate relationships. To fill these gaps, the current study examined the role of emotion word use in perceived responsiveness during getting acquainted interactions. Female participants (N = 200) were instructed to engage in three 15-minute interactions in pairs, in which they took turns in reading aloud and answering given sets of questions. These interactions were video-recorded and transcribed into text files to capture participants' emotion word use via a computerized text analysis program. After each interaction, participants reported their interaction partner's responsiveness. Results of multilevel analyses revealed that participants who used a greater number of positive emotion words during interactions also perceived their interaction partner as more responsive. In addition, as time went by, participants perceived their partner as more responsive. However, negative emotion word usage did not significantly predict perceived responsiveness of the interaction partner. These findings contribute to the responsiveness literature by revealing that dynamic interpersonal factors such as emotion word use during a live interaction and time play a role in perceived responsiveness of newly acquainted individuals.