The emergence of social media as new marketing tool in Turkey
Türkiye'de yeni pazarlama aracı olarak sosyal medya'nın oluşması
  1. Tez No: 598964
  2. Yazar: LAİLA DAHMİD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yeni bir pazarlama aracı olarak sosyal medyanın ortaya çıkmasıyla ilgili olarak çeşitli literatür taramasından geçirilmiştir. Bu arada, sosyal ağların internetteki artışı, Türkiye'de ve dünyanın başka yerlerinde bir yüzyıldan fazla bir süredir kurulan geleneksel pazarlama modellerini sarstı. Bu çalışma, Türkiye'de araştırma deneyinin kullanımını içeren nitel anket araştırmasının kullanımını kullanmıştır. Analizde nitel araştırma için çeşitli görüşme yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın analizine dayanarak, bulgular, reklamın internet üzerinden etkileyicilerle eşit şekilde yapılması gerektiğini göstermiştir. Bu süreçler, müşteri hizmetleri alanını da etkiliyordu; çünkü bunlar, ürün tüketimini ve davranışların benimsenmesini yönlendirmenin bir yolu. Katılımcıların görüşü, insanların artık interneti, ürün özellikleri ve akran önerilerini kolaylaştırmak için bir bilgi kaynağı olarak kullandıklarını bildiriyordu. Aslında, akranların güvenilirliği, Web üzerindeki işletmelere ve kuruluşlara atfedilenlerden daha büyüktür. Çalışma, toplulukları ve etkileyicileri ile konuşmaya somut bir şekilde katılmanın, Internet kullanıcıları ile iletişimlerinde şeffaf olmaları ve kullanıcı dostu içerik üretimi için araçlar önererek ve bu içerikleri veya konuşmaları diğer Internet ile paylaşmanın yollarını önererek katılım ve işbirliğini kolaylaştırması gerektiği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
This study had critically undergo several literature review in relation to the emergence of social media as a new marketing tool in Turkey. Meanwhile, the rise of social networks on the web has shaken up the traditional marketing models established over more than a century in Turkey and elsewhere in the world. This study employed the use of qualitative survey research which involves the use of study experiment in Turkey. Several interviews method of qualitative research were used for the analysis. Based on the analysis of the study, the findings showed that the advertising must equally be carried out with influencers over the internet. These processes included the area of the client service as influencers are a means of directing the consumption of products and the adoption of behaviors. The view of the participants made it known that people mostly used internet now as a source of information about the product attributes and facilitating peer recommendations. In fact, the credibility of peers is greater than that attributed to businesses and organizations on the Web. The study concluded that concretely engage in conversation with their communities and influencers should be transparent in their communications with Internet users and facilitate participation and collaboration by proposing tools for user-friendly content production and by offering ways to sharing of these contents or conversations with other Internet users