The impact of social media influencers on consumer behavior: Dietray supplements and products
Sosyal medya etkileyenlerinin tüketici davranışı üzerindeki etkisi: Diyet takviyeleri ve ürünleri
  1. Tez No: 796059
  2. Yazar: IKRAM RAHMANI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜL ÖZKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son on yılda sosyal medyanın yükselişiyle birlikte, insanların günlük yaşamlarının bir bileşeni ve çevrimiçi sosyal varlıklarında kullanılan önemli bir araç haline geldi. Bu çevrimiçi sosyal platformların bu ortaya çıkışı, pek çok fırsatı ve yeni stratejiyi beraberinde getirdi, ancak aynı zamanda, markaların ve işletmelerin ürünlerini sosyal medyada tanıtması ve reklamını yapması için en uygun yol söz konusu olduğunda eşit sayıda zorluk ortaya çıkardı. Bu yeni teknikler arasında, çok sayıda işletme ve markanın artık bu yeni ve devrim niteliğindeki tekniği kullandığı veya yatırım yapmayı düşündüğü etkileyici pazarlama var. Bununla birlikte, bu belirsiz pazarlama tekniğinin uygulanmasına ilişkin mükemmel kılavuzu oluşturmak için yoğun araştırma ve araştırma eksikliği nedeniyle zorlu kısımlar ortaya çıkıyor. Bu alana ve araştırmasına katkıda bulunmayı amaçlayan bu çalışma, hangi sosyal medya etkileyici özelliklerinin tüketici davranışı üzerinde daha yüksek bir etkiye sahip olduğunu daha fazla incelemek ve anlamak için sosyal medya etkileyicilerinin diyet takviyeleri ve ürünleri satın alma tüketici davranışları üzerindeki etkisini ele almaktadır. Bu araştırma boyunca, Genel bilgiler olan ilk bölüm, sosyal medya pazarlaması ve influencer pazarlamasını ele alan önizleme araştırması ve literatürünün kapsamlı bir özetini ve genel bakışını ve diyet takviyeleri ve ürünlerine genel bir bakış sağlamak için yazılmıştır. Bir sonraki bölüme geçilirken, literatür taramasına dayalı olarak, besin takviyesi satın alan tüketici davranışı üzerindeki etki düzeyleri de dahil olmak üzere, çalışılması amaçlanan etkileyicilerin özelliklerini tanımlayan bir çerçeve oluşturulmuştur. Çerçevenin hipotezini değerlendirmek için Fas merkezli 386 katılımcıyı içeren çevrimiçi bir anket yapıldı. Sonuçlar, incelenen tüm boyutların: Uzmanlık, Beğenilebilirlik, Homofillik, Etkileşim, Argüman Kalitesi ve Popülerlik, hepsinin tüketici davranışı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu ortaya çıkardı; sırasıyla beğenilebilirlik ve homofilik en yüksek etkiye sahipti. Bu araştırmanın çok sayıda akademik ve pazarlama çıkarımı getirdiğini bildiren başka önemli sonuçlar da belirlendi. Bu çalışmanın katkısıyla, pazarlama uzmanları, diyet takviyelerini ve ürünlerini desteklemek için etkileyici pazarlama kampanyaları için mükemmel Etkileyeni belirlerken hangi Etkileyen niteliklerine öncelik vereceğini belirlemek için bulgularını kullanabilir.
Özet (Çeviri)
With the rise of social media in the last decade, it has become a component of people's everyday lives as well an important tool used in their social presence online. This emergence of these online social platforms has introduced many opportunities and new strategies but also an equal number of challenges when it comes to the optimum way for brands and businesses to promote and advertise their goods on social media. Amongst these new techniques is influencer marketing, through which multiple business and brands are now using or thinking about investing in this new and revolutionary technique. However, the challenging parts manifest due to the lack of intensive investigation and research to establish the perfect manual on the application of this ambiguous marketing technique. Aiming to add towards this field and its research, this study tackles the impact of social media influencers on consumer behaviour of buying dietary supplements and products, in order to further dissect and comprehend which social media influencer characteristics have a higher impact on consumer behaviour. Throughout this research, the first chapter which is General information is written to provide a comprehensive summary and overview of previews research and literature that tackles social media marketing and influencer marketing and an overview on dietary supplements and products. Moving to the next chapter, a framework was established based on the literature review, identifying the characteristics of influencers that are intended to be studied including their levels of influence on consumer behaviour of buying dietary supplements. In order to evaluate the framework's hypothesis, an online survey was conducted which included 386 participants based in Morocco. The results revealed that all the dimensions studied: Expertise, Likability, Homophily, Interactivity, Argument Quality and Popularity, all had a significant impact on consumer behaviour, with likability and homophily having the highest influence respectively. Other significant outcomes were established, informing that this research brings multiple academic and marketing implications. With the contribution of this study, marketing professionals may use its findings to determine which Influencer attributes to prioritize when identifying the perfect Influencer for their influencer marketing campaign to endorse dietary supplements and products.