The study of militarism: English-speaking world scholarship and Turkey's scholarship compared
Militarizm çalışmaları: İngilizce dünya literatürü ve Türkiye literatürünün karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 598963
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PINAR BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Militarizm, on yedinci yüzyılın sonlarından beri akademik ilgi konusu olmuştur. Bilim insanları militarizmi farklı şekillerde tanımlamış ve çalışmıştır. Birinci Dünya Savaşı sırasında militarizm bir ideoloji olarak incelenirken, İkinci Dünya Savaşı sonrası sivil-asker ilişkileri analizin odağını oluşturmuştur. 1970'lerden bu yana militarizm literatürü çeşitlenmeye başlamıştır. 1980'lerin sonlarında, bilim insanları militarizmi sosyolojik ve tarihsel bir fenomen olarak incelemeye başlamışlardır. Bu tez militarizmin (İngilizce konuşulan) dünya literatüründe ve Türkiye'de nasıl çalışıldığını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Tez, meta-çalışma tekniğini benimseyerek, iki literatür arasındaki benzerlik ve farklılıkları analiz edecektir. Sonuç bölümünde, tez, Türkiye'deki militarizm literatürünün dünyadaki literatür ile karşılaştırıldığında neye odaklandığını ve göz ardı ettiğini tartışacaktır.
Özet (Çeviri)
Militarism has attracted academic attention since late seventeenth century. Scholars have defined and studied militarism in different ways. While during the First World War, militarism was studied as an ideology, in the post – Second World War period civil-military relations was the focus of analysis. Since the 1970s, the scholarship on militarism began to diversify. During the late 1980s, scholars started to study militarism as a sociological and historical phenomenon. This thesis aims to analyze how militarism has been studied in (English-speaking) world scholarship and in Turkey. By adopting meta-study technique, the thesis identifies the similarities and differences between the two bodies of scholarship. In the concluding section, the thesis discusses what Turkey's scholarship on militarism has focused on and overlooked in comparison to world scholarship.