Production of 'abstract crisis' and irregular human mobilities
Düzensiz insan hareketliliği ve 'soyut kriz' üretimi
- Tez No: 598971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME ÖZÇÜRÜMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tez, mekanın bölgesel olarak sınırlanmış devletlerden oluştuğu şeklindeki siyasi temsilinin, kontrolsüz bir hareketi riskli olarak görme ve sonunda olayı kriz olarak nitelendirme dürtüsüne yol açtığını savunuyor. Göç hareketleri üzerine üç özel bilimsel dergiye yoğunlaşarak, şu soruyu aydınlatmayı hedefliyor: bir olayı küresel ölçekte krize kim/ne dönüştürür ve neden? Göç literatürünün krizi neyin oluşturduğunu nasıl açıkladığına odaklanarak tez, göç sürecine bir olayın nasıl ve neden krize dönüştürüldüğünü araştırıyor. Bu sorunun izinde tez, Lefebvre ve Cresswell'in yardımı ile Uluslararası İlişkiler alanını ve kişi hareketliliğini değerlendirerek kuramsal bir çerçeve oluşturur. Tez,“soyut kriz”kavramını öne sürerek, üç kriz türü altında kategorize edilmiş göç araştırmalarının farklı bir tipolojisi ve taksonomisini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis argues that political representation of space as being consisted of territorially bounded states leads to the impulsion to see an uncontrolled movement as risky, and eventually to call the event as crisis. By way of concentrating on three specific scholarly journals on migration movements, it aims to enlighten the question: who/what turns an event into crisis at global scale, and why? Through focusing on how migration literature explains what constitutes crisis, the thesis investigates how did the transition to calling migration a crisis take place and why. In pursuing the question, the thesis creates a theoretical framework by deconstructing IR space and human mobility with the help of Lefebvre and Cresswell. By asserting its own concept – 'abstract crisis', the thesis provides typology and taxonomy of the migration studies categorized under three crisis types.