Neo-Liberalizm ve üretim noktasında sendikacılık hareketinin temsil krizi: Barut fabrikası işçileri örneği
Representation crisis of unionist movement in respect of neoliberalism and production example of workers of gunpowder factory
  1. Tez No: 141450
  2. Yazar: EBRU SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Yapmış olduğum bu tez çalışmasında kapitalist üretimin süregelen bunalımlarından çıkmak için her defasmda farklı bir üretim süreci ve yeni dinamikler yaratarak bulduğu çıkış yolları ve bunun sendikacılık hareketine etkileri anlatılmıştır. 1970'lerde kapitalist dünyada mevcut birikim modelinde ortaya çıkan sıkışmaların aşılması için yeni ekonomik düzen olarak devreye giren ve saygınlık kazandırılmaya çalışılan Küreselleşme süreci ile endüstri ilişkileri sisteminde derin dönüşümler olmuştur. Bu dönemde devreye giren Neo-Liberal politikalar ile sendika olgusu bizzat çalışan ve sendika üyesi olan kişiler için giderek farklı anlamlar taşımaya başlamıştır. Çalışanların üyesi bulundukları sendikaya bakış ve tutumlannda önemli ölçüde“güvensizlik”sorunu ağır basarken, bu güvensizlik derinleşerek zamanla yerini“temsil krizine”bırakmıştır. Böylece sendikacılık hareketinin 19. yüzyılda başlayan serüveni 1970'lerin sonlarında nihayete ermiş ve bu tarihten itibaren adeta“sendikasız bir endüstri ilişkileri”dönemi başlamıştır. Uygulanan Neo-Liberal politikaların, tüm dünyada ve ülkemizde de sendikalar için ilk olumsuz etkisi, sendikaların üye sayılarında yaşanan ciddi kayıplar olmuştur. Ancak üye kayıplarının hiç de azımsanamayacak boyutlarda olması ve genele yayılması, ayrıca ulusal boyutun da ötesinde evrensellik kazanması, krizin üye kayıplarının da üzerinde olduğunu göstermiştir. Yaptığım çalışmada bu süreçlerin ve sonuçlarının geçerliliğinin MKEK Barut Fabrikası işçilerince algılanışına da yer verilerek“sendikacılık hareketinin temsil krizinin”genel bir sorgulaması yapılmıştır. 144
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In my thesis report, I studied that capitalist production created a different production process and new dynamics to get rid of contemporary turmoils and these states' s effects on the unionism movements. In 1970's, some troublesomes occured in the saving model of capitalist system. New Economic Order was introduced to get rid of this harsh state. Moreover, process of globalization has led the many significant transformations in relations of industrial. With neo-liberal policies which were introduces in this period, event of unionism has begun to gain new meanings for members of unions. Significant lack of confidence which derived from workers attitudes aganist unions taransformed to a crisis of representation. İn this regard, adventure of the movement of unionism that began in 19. century finished in the end of 1970' s and after this date the“industrial relations without unions”period is started. Negative impacts of neo-liberal policies which were carried out in that era were seen as serious decreasing of memberships of the unions. Moreover, decreasing spreaded to whole world and got a global dimension. In my thesis, I discuss a general interragation of“unioun action”paying attention to worker percieve of MKEK Barut Factory whether this process and concluding are comes to true. 145