Investigation of the challenges faced by women staying in refugee camps: The Duhok example
Mülteci kamplarında kalan kadınların karşılaştığı zorlukların incelenmesi: Duhok örneği
  1. Tez No: 943391
  2. Yazar: SAYIB MOHAMMEDALI SALEEM MZURI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, Irak Kürdistan Bölgesinin Duhok ilinde mülteci kampında kalan Suriyeli kadınların karşılaştığı zorlukları incelemektir. Suriyeli mülteci kadınlara ev sahipliği yapan Duhok ilindeki mülteci kampı, mülteci kadınların karşılaştığı çok boyutlu zorlukları anlamak için benzersiz bir örnek sunmaktadır. Bu zorluklar, sağlık ve eğitime hizmetlerine, istihdam fırsatlarına sınırlı erişimin yanı sıra yerinden edilmenin yarattığı travma, kültürel uyum mücadeleleri de dahil olmak üzere ekonomik, sosyal ve psikolojik yönleri kapsamaktadır. Araştırmada nitel ve nicel yöntemin birlikte kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırma verileri 18 ile 50 yaş arasında olan 150 Suriyeli mülteci kadın katılımcıdan toplanmıştır. Araştımanın nicel verileri anket formuyla (n:150) ve nitel verileri ise mülakat formuyla (n:17) yüzyüze görüşmeler şeklinde toplanmıştır. Araştırmada Suriyeli mülteci kadınlara yönelik sosyal hizmetlerin yetersiz ve yerel politikaların kısıtlayıcı olduğu, toplumsal önyargıların mülteci kadınlarda psikolojik travmaya yol açtığı bulgulanmıştır. Ayrıca araştırmada, Suriyeli mülteci kadınların topluma entegrasyonuna yönelik bu tür sistemik engellerin mülteci kadınların kırılganlıklarını artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Dolayısıyla bu araştırma, Irak'taki Suriyeli mülteci kadınlara yönelik özgün veriler ortaya koymakta ve literatüre önemli bir katkı sunmaktadır. Araştırmada, Suriyeli mülteci kadınların topluma entegrasyonu ve refahını artırmak için politika yapıcıları ve insani yardım kuruluşlarına yönelik öneriler sunulmuştur. Ayrıca Suriyeli mülteci kadınların yaşam koşullarını iyileştirmeye ve Irak toplumunun toplumsal rollerini geliştirmeye yönelik öneriler de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the difficulties faced by Syrian women staying in the refugee camp in Duhok province of the Iraqi Kurdistan Region. The refugee camp in Duhok province, which hosts Syrian refugee women, provides a unique example to understand the multidimensional challenges refugee women face. These challenges include economic, social and psychological aspects, including limited access to health and education services, employment opportunities, as well as the trauma of displacement and cultural adaptation struggles. A mixed method, in which qualitative and quantitative methods were used together, was used in the research. Research data was collected from 150 Syrian refugee female participants between the ages of 18 and 50. The quantitative data of the research were collected through a survey form (n:150) and the qualitative data through face-to-face interviews with an interview form (n:17). The study found that social services for Syrian refugee women were inadequate and local policies were restrictive, and social prejudices caused psychological trauma in refugee women. In addition, the study concluded that such systemic obstacles to the integration of Syrian refugee women into society increase the vulnerability of refugee women. Therefore, this research reveals original data about Syrian refugee women in Iraq and makes an important contribution to the literature. In the research, suggestions are presented for policy makers and humanitarian organizations to increase the social integration and welfare of Syrian refugee women. In addition, suggestions are presented to improve the living conditions of Syrian refugee women and to improve the social roles of Iraqi society.