Robotic surface material detection system
Robotik yüzey malzeme tespit sistemi
- Tez No: 598997
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Nesne tanıma genellikle renk, şekil ve malzeme türlerini içerir. Bu tez, robotik uygulamalar için nesneye dokunan bir alet tarafından yüzey malzemesinin tanınması için bir metodoloji sunmaktadır. Yüzey malzemesinin tanınması işlemi, aletin ucunun yüzey üzerinde gezdirilmesiyle genişletilebilir. Yüzey tiplerini sınıflandırmak için otomatik robot hareketleri ile ivmeölçer, kuvvet, yansıma, görüntü ve ses sensörleri kullanılmıştır. Deneylerde taş, ahşap, kumaş, plastik, metal ve kağıt gibi malzemelerden oluşan 28 farklı yüzey kullanılmıştır. Yüzeylerin diğer özellikleri de farklıdır. Matlab Classification Learner uygulaması kullanılarak bu yüzeylerle yirmi iki farklı sınıflayıcı eğitilmiştir. Sensörlerden toplanan veriler farklı veri kombinasyonlarında incelenmiştir. Önce ses ve görüntü hariç diğer verilerle, sadece görüntü verisiyle ve sadece ses verisiyle sınıflayıcıların performansı incelenmiştir. Ardından, bu alt kümelerin ikili kombinasyonları ile sınıflayıcıların başarım oranındaki değişime bakılmıştır. Son olarak tüm verilerin birlikte kullanıldığı durum için başarı oranı incelenmiş ve yanlış sınıflanan örnekler ayrıntılı incelenmiştir. Deney sonuçlarına göre verilerin hepsi kullanıldığında Bagged Trees sınıflayıcısı %98.2 başarım oranına sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
Object recognition usually includes colour, shape and material types. This paper presents a methodology for surface material recognition by a tool which is tapped on an object for robotic applications. Recognition of a surface material can be explored by scratching the tip of the tool over the surface. To classify surface types, different sensors were used via automated robot movements. For this purpose, 28 different surface materials including stones, wooden surfaces, fabrics, plastics, metals and papers were used. It should be emphasized that the properties of surface materials are also different. Twenty-two different classifiers were trained using Matlab Classification Learner Application. The data which was collected from sensors were examined also in different combinations. First, all data except image and audio data (combination of acceleration, force and reflectance) was observed. Then; only image, only audio and dual combinations of all data subsets were evaluated. In the end, classification accuracy of fused data including all sensors was investigated. Also, misclassified samples were reviewed in detail. The proposed fusion of all features provides a classification accuracy of 98.2% in our experiments when combined with a Bagged Trees classifier.