Crossfit sporcularının ergojenik yardımlar ile performans algılarının belirlenmesi
Determination of performance perception of crossfit athletes with ergogenic aids
  1. Tez No: 598996
  2. Yazar: UFUK BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırma Türkiye sınırları içerisinde yer alan Crossfit sporcularının, performans algılarını iyileştirmek ve yükseltmek adına sağladıkları ergojenik yardım düzeylerinin belirlenmesi üzerine yapılmıştır. Araştırmada Crossfit sporcularına 20 adet ergojenik yardım maddesi sunulmuştur. Cinsiyet, Yaş, Eğitim Durumu, Sporcu Lisansı, Spor Geçmişi, Crossfit Geçmişi ve Haftalık Crossfit Aktivitesi gibi değişkenlerin olduğu araştırma, anket şeklinde uygulanıp verilerin toplanması sağlanmıştır. Araştırmaya katılan sporcular“1) Kesinlikle Önemli, 2) Önemli, 3) Ne Önemli Ne Önemsiz, 4) Önemsiz, 5) Kesinlikle Önemsiz'' gibi seçenekler doğrultusunda fikirlerini araştırmaya sunmuşlardır. Katılımcılardan araştırmada bulunan ergojenik yardımlardan kullanmadıkları ya da denemedikleri yardımın bulunduğu seçeneği boş bırakmaları istenmiştir. Çıkan sonuç, ergojenik yardım kullanım oranının alt boyut değişkeni dikkate alınmaksızın bakıldığında 69,78 gibi ortalama bir kullanım puanı vermektedir. Bu çoğu sporcunun performans algısını pozitif etkilemek adına önemli olabileceklerini kanıtlamaktadır. Alt boyut değişkenlerine göre ergojenik yardım kullanım oranlarının bazılarında belirgin farklılıklar tepit edilmiştir. Araştırmada en fazla performans algısıyla pozitif ilişkilendirilen ergojenik yardım ”Uyku“ en az önemli bulunan ise ”Kreatin" yardımı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study in Turkey is conducted to improve Crossfit athletes' performance and their perceptions ensure that they use in order to determine the level of ergogenic aids. Ergojenik aids are high rates of being preferred in sports environments due to the athlete's ability to prevent injuries before, during and after the sportive situation, to minimize the muscle injuries and pains, to provide mental and physical recovery, to provide muscle development with supplements after physical activity and to provide the driving force under difficult conditions. Work life, work stress or school and education life after challenging tasks such as preparing the person to exercise sports. When the body and mind are not motivated in normal circumstances, the person may perceive and complain of poor performance. This may even suggest that the sport reduces the quality of life. It is the most important reason why ergogenic aids are in a sporting environment in a fully stimulated way. It was discussed how the benefits associated with the Crossfit sport, which were mentioned in the study, were more effective on the participants' perceptions of performance and how it worked with scientific research.