Evli çiftlerde, cinsel işlev bozuklukları ile bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between sexual dysfunction and attachment styles in married couples
- Tez No: 504146
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ÜNAL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırmanın amacı evli çiftlerin bağlanma stilleri ile cinsel işlev arasındaki ilişkiyi incelemektir. Belirlenen sonuçları tartışıp, literatüre katkıda bulunmak amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise İstanbul ili Kağıthane ilçesinde ikamet eden ve rastgele seçilen 152 evli çift oluşturmaktadır. Yapılan araştırmada katılımcıların bilgilerini belirlemek amacıyla Sosyodemografik Form, cinsel işlev bozukluklarını belirlemek amacıyla Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği ve bağlanma stillerini belirlemek amacıyla da Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda nörolojik rahatsızlığı olduğunu belirten kadınların cinsel işlev bozukluklarının, sağlıklı kadınlara göre yüksek olduğu belirlenmiştir. Sigara ya da alkol kullanan ve psikiyatrik rahatsızlığı olduğunu belirten erkeklerin cinsel işlev bozuklukları grubun diğer kesimine göre yüksek olarak belirlenmiştir. Evli çiftlerin cinsiyet, sigara ya da alkol kullanımı ve psikiyatrik bir rahatsızlığın olup olmaması değişkenine göre bağlanma stillerinin farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Kadınların cinsel işlev düzeyi ile kaygılı bağlanma arasında orta düzeyde pozitif ilişki saptanmıştır. Erkeklerin cinsel işlev düzeyi ile güvenli, kaygılı ve kaçıngan bağlanma düzeyi arasında anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the relationship between the attachment styles of married couples and sexual dysfunction. The aim is to discuss the results and contribute to the literature. The sample of the research consists of 152 randomly selected married couples residing in Kagithane province of Istanbul. In the study, in order to determine the participants' information,,“Sociodemographic Form”was used, to identify sexual dysfunctions“Arizona Sexual Experiences Scale”was used and to determine attachment styles“Experiences in Close Relationships”was used. It was determained that the sexual dysfunctions of women who stated that they were neurological disorders as a result of the research were higher than healty women. Sexual dysfunctions of men who used cigarettes or alcohol and who stated that they had psychiatric disorders were higher than the other groups. It has been determined that married couples differ in their attachment styles according to the frequency of sex, smoking, alcohol use and the presence of absence of a psychiatric illness. A moderately positive relationship was found between female sexual functioning level and anxious attachment. It was determined that there was no significant relationship between male sexual functioning level and safety anxious and avoidant attachment level.