Transfemoral koroner anjiyografi sonrası erken mobilizasyonun vasküler komplikasyonlar ve hasta konforu üzerine etkisi
After transfemoral coronary angiography of early mobilization effects on vascular complications and patient comfort
- Tez No: 599012
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER TEKKAŞ KERMAN, PROF. DR. VEDAT AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, herhangi bir kapatma cihazı kullanılmadan yapılan transfemoral koroner anjiyografi sonrası erken mobilizasyonun vasküler komplikasyonlar ve hasta konforu üzerine etkisini belirlemektir. Gereç-Yöntem: Bu çalışma, yarı deneysel bir araştırma olup, benzer olmayan gruplarda son-test uygulamalı araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmaya Koç Üniversitesi Hastanesi Kateter Laboratuvarına transfemoral koroner anjiyografi işlemi yapılmak üzere başvuran ve araştırma kriterlerine uygun 102 hasta dahil edilmiştir. Araştırmada“bağıntısal model”de kullanılmış olup hastaların işlem sırasında kaydedilen değişkenler ile mobilizasyonun vasküler komplikasyonlar (kanama ve hematom) ve hasta konforu (sırt ağrısı ve algılanan konfor düzeyi) arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma verileri, Hasta Tanılama Formu, Koroner Anjiyografi İşlem Sırası ve Sonrası Katılımcı Takip Formu, Sayısal Ağrı Değerlendirme Skalası ve Formu Sayısal Konfor Değerlendirme Formu, Kristin Swain Kontrol Çizelgesi kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Çalışmada kontrol grubu hastaların yaş ortalaması, 59.5; deney grubu için hastaların yaş ortalaması 61.5 bulunmuştur. Kontrol grubunda %67'si, deney grubunun %65'ini erkek oluşturmaktadır. Rutin bakımın yapıldığı kontrol grubunda 2., 4. ve 6. saat sırt ağrısı şiddet düzeyleri giderek artmakta olup; mobilizasyon girşiminin uygulandığı deney grubunda ise 2., 4. ve 6. Saatlerdeki ağrı şiddetinin giderek azalmıştır. Konfor düzeyinde ise kontrol grubundaki hastaların 2., 4. ve 6. saatlerde konfor seviyelerinin giderek düştüğü, deney grubunda ise konfor düzeyinin arttığı saptanmıştır. Ayrıca, kontrol ve deney gruplarındaki hastalarda ağrı ve konfor düzeyleri açısından anlamlı bir fark bulunmaktadır. Girişim ve taburculuk sonrası değerlendirmelerinde kontrol ve deney gruplarındaki hastalarda kanama ve hematom görülmemiştir. Sonuç: Koroner anjiyografi sonrası erken mobilizasyonun kanama ve hematom üzerine etkisi bulunmamakta olup düşük sırt ağrısı ve yüksek konfor düzeyi ile ilişkilidir. Bu araştırmanın sonuçları hemşirelerin hastaların fiziksel ihtiyaçlarını daha iyi anlamalarına, dolayısıyla hasta konforunu artırma, sırt ağrılarını azaltma, hastaların koroner anjiyografi ve bakımına karşı negatif tutumlarının düzeltilmesine yönelik girişimleri planlamasına destek olmaktadır. Optimal yatak istirahatinin belirlenmesi için daha fazla sayıda deneysel çalışmalar yapılarak, erken mobilizasyonun dahil edildiği bakım protokolleri ulusal düzeyde geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Purpose of this study was to determine the effect of early mobilization on vascular complications and patient comfort after transfemoral coronary angiography procedure without closure device. Material-Method: This study was designed as quasi-experimental research with the post-test only nonequivalent groups design. 102 patients who applied to Koç University Hospital Catheter Laboratory for transfemoral coronary angiography and meet the inclusion and exclusion criteria were recruited for the study. Relational model was also used in the research; relationship between the variables duration of the procedure and vascular complications (bleeding and hematoma) and the patient comfort (back pain and perceived comfort level). Data were collected and evaluated by using Patient Information Form, Coronary Angiography Patient Monitoring Form, Numeric Pain Scale and form, Numeric Comfort Scale, Kristin Swain's Checklist Findings: The average age of the patients for the control group and experi,mental groups was 59.5 and 61.5 respectively. In both groups, gender distribution (67% in the control group and 65% in the experiment group) was found to be male. In the control group where routine care practice was performed, back pain severity levels were gradually increased at the 2nd, 4th and 6th hours, whereas the severity of pain gradually decreased at the 2nd, 4th and 6th hours in the in the experimental group where mobilization intervention was applied. Also, it was determined that, while the perceived comfort levels gradually decreased in the control group, it gradually increased in the experimental group at the 2nd, 4th and 6th hours. Additionally, there was a significant difference in pain and control levels in the in control and experimental groups. In post-operatic and post-discharge evaluations, bleeding and hematoma were not observed in patients at the control and experimental groups. Results: Early mobilization after coronary angiography operation did not have any effect on bleeding and hematoma, and it was associated with low back pain and high comfort level. The results of this study support a better understanding for nurses about patients' physical needs and helps them to plan interventions to reduce back pain and increase patient comfort and reduce negative attitudes towards coronary angiography. More experimental research are needed to determine optimal bed rest and there is need for developing national care protocols including early mobilization after coroonary angiography.