Transradiyal yolla elektif koroner anjiografi uygulanan hastalarda işlem öncesi aspirin kullanımının hematolojik ve inflamatuar parametreler ile radial arter oklüzyonunun gelişimi üzerine etkisi
The effect of aspirin use on hematological and inflammatory parameters and development of radial artery occlusion in patients undergoing elective coronary angiography via transradial route
  1. Tez No: 610288
  2. Yazar: NAİL BURAK ÖZBEYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK AÇIKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kardiyoloji bilim alanında güncel pratikte transradiyal koroner anjiografi altın standart yöntem olarak kabul edilmektedir. Transradiyal anjiografi yüksek etkinliğe sahip olması ve transfemoral yola göre daha güvenli olması sebebiyle ESC kılavuzlarında sınıf-1 öneri ile rutin kullanımı tavsiye edilmektedir. Her ne kadar güvenlik sonlanımları femoral yola göre daha olumlu olsa da radiyal arterin kullanımına bağlı bir çok komplikasyon gelişebilmektedir. Bu komplikasyonlar içerisinden en sık görüleni ve yeterince önemsenmeyen radiyal arter oklüzyonu yaşamın ileri dönemlerinde hasta için ciddi mağduriyete sebep olabilmektedir. Bu çalışmada radiyal yoldan elektif koroner anjiografi uygulanan hastalarda aspirin kullanımının radiyal arter oklüzyonu üzerine etkisinin olup olmadığını ve bununla birlikte klinik pratikte çok sık kullanılan D-Dimer ve CRP gibi değerlerin radiyal arterde oklüzyon gelişimini predikte edebilme kuvvetinin var olup olmadığını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırmanın birincil sonlanım noktası olarak aspirin kullanımının transradiyal koroner anjiografi sonrasında radiyal arter oklüzyonu gelişimine karşı koruyucu olup olmadığının değerlendirilmesidir. İkincil sonlanım noktası olarak da D-dimer ve CRP değerlerinin, bu değerlerdeki değişimlerin radiyal arter oklüzyonunu öngördürme etkinliğine bakmak ve aspirinin bu değerler üzerine etkilerini araştırmak hedeflenmiştir. Çalışmaya retrospektif olarak Temmuz 2018 ve Ağustos 2019 arasında transradiyal yoldan koroner anjiografi yapılan 958 hasta içerisinden dahil edilme kriterlerinin karşılayan 66 hasta alınmıştır. Araştırmada kullanılan hastalar, transradiyal anjiografi öncesinde ayırıcı tanı süreçleri için D-Dimer ve CRP değerleri hastane otomasyon sisteminde bulunan ve transradiyal koroner anjiografi sonrasında ise anjiografi yapılan kolda semptom tariflemeleri üzerine üst ekstremite arteriyel dopplerleri işlem sonrasında ilk 24 saat içerisinde yapılan ve D-Dimer ile CRP tetkikleri istenen hastalardan oluşmuştur. Araştırmada birincil sonlanım noktası olan aspirin kullanımının KAG sonrasında radiyal oklüzyona karşı koruyucu olduğu saptanmıştır. Aspirin kullanan 3 hastada radiyal oklüzyon saptanırken aspirin kullanmayan 14 hastada radiyal oklüzyon saptanmıştır (P0,05). Sonuç olarak radiyal anjiografi öncesinde rutin aspirin kullanımının transradiyal elektif anjiografi sonrası gelişebilecek olan radiyal arter oklüzyonuna karşı koruyucu olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In current practice, transradial coronary angiography is now accepted as the gold standard method. Transradial angiography has become a recommended route in the ESC guidelines with its class - 1 recommendation as it has high efficacy and is safer than the transfemoral route. However, although safety outcomes are more favorable with respect to the femoral tract, many complications may occur due to the use of the radial artery. Radial artery occlusion, which is the most common of these complications and is not considered important enough, can cause serious victimization in the later stages of life. In our study, we aimed to determine whether aspirin has an effect on radial artery occlusion in patients undergoing elective coronary angiography and whether or not values such as D-Dimer and CRP, which are commonly used in clinical practice, can predict the development of occlusion in the radial artery. The aim of this study was to evaluate whether aspirin as a primary endpoint is protective against the development of radial artery occlusion after transradial coronary angiography. As a secondary endpoint, it was aimed to investigate the effectiveness of D-Dimer and CRP values in predicting radial artery occlusion and to investigate the effects of aspirin on these values. Retrospective study included 66 patients who met the inclusion criteria among 958 patients who underwent transradial coronary angiography between July 2018 and August 2019 retrospectively. All of these patients had D-Dimer and CRP values for differential diagnosis prior to transradial angiography. Upper extremity arterial doppler and CRP examinations were performed within the first 24 hours after the procedure from the desired patients. In our study, the primary endpoint of aspirin use was found to be protective against radial occlusion after CAG (P0,05). In conclusion, our study shows that the use of aspirin in routine is protective against radial artery occlusion that may develop after transradial elective procedure.