Konvansiyonel ve distal radyal erişim tekniklerinin radyal arter yapısı ve vasküler fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of conventional and distal radial access techniques on radial artery structure and vascular functions
- Tez No: 658510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER ÖRNEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Transfemoral (TFR) girişime göre hasta ve operatöre birçok avantaj sunması nedeniyle son yıllarda transradyal (TRA) yaklaşım invaziv kardiyoloji dünyasında giderek artan bir popülerlik kazanmıştır. Transradyal girişimin de radyal arter (RA) spazmı, RA stenozu, RA oklüzyonu gibi komplikasyonları vardır. Ayrıca yapılan çalışmalarda TRA girişim sonrası RA çap ve fonksiyonlarında azalmalar tespit edilmiştir. Radyal arterlerin, koroner arter bypass greft (KABG) ameliyatı, hemodiyaliz fistül hazırlığı ve tekrarlanan perkutan koroner girişimler için korunması gerekmektedir. Bu sebeplerden dolayı distal transradyal (DTRA) girişim umut vaad edici bir girişim bölgesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız konvansiyonel RA ve distal RA (DRA) kanulasyonu yapılmış olan hastalarda işlem öncesi ve sonrası RA çaplarını, intimal kalınlıklarını ve vasküler fonksiyonlarını araştırmak ve karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Nisan 2019 ve Eylül 2019 tarihleri arasında koroner anjiyografi (KAG) yapılan toplam 40 hasta alındı. Bunların 20'sinde konvansiyonel TRA (KTRA) ve 20'sinde de DTRA erişim tekniği kullanıldı. Hastalar ardışık olarak iki yöntemden birine sırası ile tek tek alınarak randomize edildi. İşlem öncesi, işlem sonrası 1.gün ve 1.ay RA ultrasonografi (USG) ve doppler parametreleri kullanılarak RA akım hızları, çapları, intima kalınlıkları, akım aracılı vazodilatasyon cevapları (AAV) kaydedildi. AAV ''AAV = [(Maksimum Çap – Bozulmuş Çap) / Bozulmuş Çap] x10'' formülü ile tanımlandı. Her iki işlem başarısı ve komplikasyonları üzerine etkileri araştırıldı. Bulgular: Distal transradyal yol ile gerçekleştirilen işlemlerde ponksiyon sayısının (KTRA: 1-2 kez, DTRA: 4-6 kez, p:
Özet (Çeviri)
Objectives: The transradial (TRA) approach has gained increasing popularity in the world of invasive cardiology in recent years, as it offers many advantages to the patient and operator compared to the transfemoral (TFR) intervention. Yet, transradial intervention also has complications such as radial artery (RA) spasm, RA stenosis, RA occlusion. Also in the previous studies, decreases in RA diameter and functions have been detected after TRA intervention. Radial arteries need to be protected for coronary artery bypass graft (CABG) surgery, hemodialysis fistula preparation and repeated percutaneous coronary interventions. For reasons aforementioned, distal transradial (DTRA) intervention appears as a promising venture. The purpose of this study is to investigate and compare RA diameters, intimal thickness values and vascular functions in patients with conventional RA and distal RA (DRA) cannulation before and after the procedure. Materials and Methods: A total of 40 patients who underwent coronary angiography (CAG) between April 2019 and September 2019 were included in the study. Conventional TRA (TRA) technique was used for 20 patients and DTRA access technique for the other 20. Patients were taken and randomized to the one of the two methods respectively and consecutively. RA flow rates, diameters, intimal thickness values, flow-mediated dilation responses (FMD) were recorded before and after the procedure, using the first day and the first month RA ultrasonography (USG) and Doppler parameters. FMD was defined by the formula“FMD = [(Maximum Diameter - Broken Diameter) / Broken Diameter] x10”. The success of both procedures and their effects on complications were investigated. Findings: It was found that the number of punctures (CTRA: 1-2 times, DTRA: 4-6 times, p: