Atopik dermatitli köpeklerde alerjen spesifik in vitro IgE analizleri
Allergen specific in vitro IgE assays in dogs with atopic dermatitis
- Tez No: 599014
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada atopik dermatitli köpeklerde kan serumunda pratik, non-invaziv, in vitro alerjen spesifik IgE tayinine yönelik olarak Polycheck alerji testinin i) hastalık aktivitesi ile olan ilişkilerinin belirlenmesi ii) kullanılabilirliğinin, iii) tanısal değerinin ve iv)gerek sahada gerekse pratikte öneminin araştırılması amaçlandı. Araştırmanın hayvan materyalini Aydın ili Adnan Menderes Üniversitesi, Veteriner Fakültesi Küçük Hayvan Kliniğine atopik dermatit ön tanısı (kaşıntı, alopesi, kabuklanma, kepeklenme, hiperpigmentasyon, vb.) anamnezi ile getirilen farklı yaşta, her iki cinsiyetten köpekler oluşturdu. I.grupta (n=28), II.grupta (n=15) olacak şekilde ; I. grupta Favrot kriterleri doğrultusunda atopik dermatit bulunan köpekler, II. grupta ise sağlıklı köpekler (atopik dermatit ya da başka herhangi bir hastalığı bulunmayan) yer aldı. Polycheck alerji testine göre (In vitro test sonuçları baz alındığında) D. pteronyssinus (P=0,000), D.farinae (P=0,000), Lepidoglyphus (P=0,002), Kayin/Kızılağaç/Fındık Ağacı (P=0,012), Çavdar poleni (P=0,000), Ot karışımı (P=0,004), Sinirli ot (P=0,001), Kuzu kulağı (P=0,049), Acarus siro (P=0,000), Tyrophagus (P=0,000), Pire (P=0,000) spesifik Ig E konsantrasyonları açısından atopik dermatitli köpekler ve sağlıklı köpeklerin p değerleri arasında istatiksel olarak belirgin farklılıklar tespit edilmiştir. Sonuç olarak atopik dermatit tanısı konulan köpeklerde ilgili alerjenlere yönelik mümkünse desensitizasyon uygulamaları, çevresel alejenlerin ya da gıda bulaşlarının uzaklaştırılması ile immunostimulasyon (mukozal immunite) yapılması gerekliliği söylenebilinir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between Polycheck allergy test and i) disease activity, ii) usability, iii) diagnostic value and iv) both in the field and in practice in blood serum in children with atopic dermatitis. The animal material of the study consisted of dogs of both sexes at different ages brought by the history of prediagnosis of atopic dermatitis (itching, alopecia, crusting, dandruff, hyperpigmentation, etc.) to the Small Animal Clinic of Adnan Menderes University, Aydin Province. In group I (n = 28), in group II (n = 15); in group I, dogs with atopic dermatitis according to Favrot criteria, group II. healthy dogs (no atopic dermatitis or any other disease) were included in the study. According to Polycheck allergy test (based on in vitro test results) (mean±standard error) D. pteronyssinus (P = 0.000), D. farinae (P = 0.000), Lepidoglyphus (P = 0.002), birch/alder/hazel (P = 0.012), rye pollen (P = 0.000), grass mix (P = 0.004), plantain (P = 0.001), sorrel (P = 0.049), Acarus siro (P = 0.000), Tyrophagus (P = 0,000), flea (P = 0.000) were specific IgE concentrations, statistically significant differences were found between p values of dogs with atopic dermatitis and healthy dogs. As a result, in dogs diagnosed with atopic dermatitis, desensitization practices, removal of environmental allergens or food contamination and immunostimulation (mucosal immunity) should be performed.