Atopik dermatitisli köpeklerde oklasitinib maleatın klinik iyileşme ve serum sitokin seviyeleri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of oclacitinib maleate on clinical improvement and serum cytokine levels in dogs with atopic dermatitis
  1. Tez No: 786407
  2. Yazar: ÖMER FARUK KATANALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN KOÇHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada; köpeklerde AD'nin etiyolojisinde rol alan alerjenlerin ortaya konulması, CADESI-4 ve kaşıntı skoru ile hastalığın klinik şiddetinin belirlenmesi ve sınıflandırılması, AD'li köpeklerde serum sitokin seviyelerindeki değişikliklerin ve bu değişikliklerin klinik bulguların şiddeti ile ilişkisi, oklasitinib maleatın klinik iyileşme ve serum sitokin seviyeleri üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmanın materyalini AD tanısı konulan 20 köpek ile 10 sağlıklı köpek oluşturdu. Çalışmaya dâhil edilen hastaların CADESI ve pVAS skorlamaları yapılarak kan örnekleri alındı. Hematolojik analizler, spesfik alerjen testi (polychek) ve ELISA analizleri yapıldı. Hasta köpeklere 7 gün süre ile günde 2 kez 0.5 mg/kg dozda oklasitinib maleate (Apoquel, Zoetis) oral olarak verildi. AD'li köpeklerde görülen klinik bulguların kaşıntı, alopesi, eritem ve likenifikasyon, hastalığın etiyolojisinde rol alan en yaygın alarjenlerin ev akarı tip-1, ev akarı tip-2 ve küf mantarı, CADESI ve pVAS skorlarının ortalamaları sırasıyla 48 ve 5.15 olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to present the allergens involved in the etiology of AD in dogs, to determine and classify the clinical severity of the disease using the CADESI-4 and pruritus scores, to investigate the changes in serum cytokine levels in dogs with AD and their relationship with clinical findings, and to investigate the effects of oclacitinib maleate on clinical improvement and serum cytokine levels. The material of the study consisted of 20 dogs diagnosed with AD and 10 healthy dogs. CADESI and pVAS scores were obtained from the included patients and blood samples were taken. Hematological analyses, specific allergen tests (polychek), and ELISA analyses were performed. Oclacitinib maleate (Apoquel, Zoetis) was administered orally to the patient dogs at a dose of 0.5 mg/kg twice daily for 7 days. It was found that the most common allergens involved in the etiology of AD in dogs were house dust mites type-1, house dust mites type-2, and mold fungi, and the mean CADESI and pVAS scores of clinical findings such as pruritus, alopecia, erythema, and lichenification in dogs with AD were 48 and 5.15, respectively.