Antakya'da bir eğitim merkezine devam eden 15-19 yaş arası gençlerde fiziksel aktivite ve yeme alışkanlıklarının BKİ ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between physical activity and eating habits and BMI among 15-19 years adolescents attending an education center in antakya
- Tez No: 599017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Çalışma, Antakya'da bir kursa devam etmekte olan 15-19 yaş arasındaki adölesanların beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite durumlarının BKİ ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışma, Kesitsel Çalışma türü olarak adlandırılmaktadır. Çalışma, yaşları 15-19 arasında olan ve Hatay Büyükşehir Belediyesi Destek Eğitim Merkezi'nde bir kursa devam eden 326 adölesan (188 kız, 138 erkek) üzerinde yürütülmüştür. Çalışmaya katılan adölesanlara sosyodemografik ve genel özellikleri ile ilgili 29 sorudan oluşan anket formu, besin tüketim sıklığı formu, 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (IPAQ) uygulanmıştır. Çalışmamızda veriler, SPSS 22 (Armonk, NY: IBM Corp.) paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi için Shapiro Wilk testi, Ki kare testleri, One Way ANOVA ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi α=0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Bu çalışmaya 188 kız (%57,7) ve 138 erkek (%42,3) olmak üzere toplam 326 adölesan katılmıştır. Bütün katılımcılar için yaş ortalaması 16,73 ± 1,56 yıl iken bu ortalama kızlarda 16,80 ± 1,49 yıl ve erkeklerde 16,63 ± 1,64 yıl olarak bulunmuştur. Adölesanların vücut ağırlığı ortalamaları 62,138 ± 12,51 kg, boy ortalamaları ise 166,29 ± 9,3 cm olarak bulunmuştur. Adölesanların BKİ'leri incelendiğinde ise 55 adölesanın fazla kilolu (%16,9) ve 18 adölesanın ise obez (%5,5) olduğu görülmüştür. Obezitenin en fazla görüldüğü oran %33,3 ile 17 yaş grubudur. Çalışmamızda anne BKİ'si artıkça adölesan BKİ'sinin de artığı görülmüştür fakat baba BKİ'si ile adölesan BKİ'si arasında herhangi bir ilişki xiv bulunamamıştır (sırasıyla; p=0,002; p=0,109).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between obesity and nutrition habits of adolescents between ages of 15-19, who were attending a course in Antakya. Materials and Methods: This cross-sectional study was carried out on 326 adolescents (188 females, 138 males) aged between 15-19 years who were attending a course at the Hatay Metropolitan Municipality Support Training Center. A questionnaire consisted of 29 questions about sociodemographic and general characteristics of the participating adolescents, food consumption frequency form, 24-hour retrospective food consumption record and International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ) were applied in this study. Data were analyzed using SPSS 22 (Armonk, NY: IBM Corp.) package programme. Shapiro Wilk test, Chi-square tests, One Way ANOVA and Kruskal Wallis tests were used to evaluate the data. The level of significance was adopted as α = 0.05. Results: A total of 326 adolescents, 188 girls (57,7%) and 138 boys (42,3%), participated in this study. While the mean age of all participants was 16,73 ± 1,56 years, it was found to be 16,80 ± 1,49 years for girls and 16,63 ± 1,64 years for boys. The average body weight of adolescents was 62,138 ± 12,51 kg, and the average height was 166,29 ± 9,3 cm. When BMI of adolescents was examined, it was seen that 55 adolescents were overweight (16,9%) and 18 adolescents were obese (5,5%). The rate of obesity is highest in the 17 age group with 33,3%. In our study, when adolescent BMIs and maternal BMIs were examined, it was observed that as the BMI of the mother increased, adolescent BMI increased xii (p=0,002), but no relationship was found between the father BMI and the adolescent BMI (p=0,109). Obesity was found in the majority of the adolescents with a family history of obesity, while the majority of the individuals without a family history of obesity had normal weight.