Normal bireylerde ve migren tanısı almış bireylerde vestibüler efferent sistemin cvemp cevapları üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Assesment of the changes on cvemp responses for vestibular efferent system effects on normal individual and migraine diagnosed patients
- Tez No: 599016
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Normal Bireylerde ve Migren Tanısı Almış Bireylerde Vestibüler Efferent Sistemin cVEMP Cevapları Üzerindeki Etkisinin Değerlendirilmesi Bu çalışmanın amacı, sağlıklı bireylerde ve auralı/aurasız migren tanısı almış bireylerde görsel uyaranların cVEMP cevaplarına etkisinin araştırılmasıdır. Sağlıklı bireyler, auralı migren ve aurasız migren tanısı almış bireylerden oluşan toplam 68 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm bireylere pursuit ve optokinetik uyaranlar verilerek cVEMP testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Assesment of the Changes on cVEMP Responses for Vestibular Efferent System Effects on Normal Individual and Migraine Diagnosed Patients The aim of this study was to investigate the effect of visual stimuli on cVEMP responses in healthy individuals and migraine patients. Total of 68 individuals were included in the study including healthy individuals, migraine patients with aura and migraine patients without aura. The cVEMP test was performed with pursuit and optokinetic stimuli all patients.