Türkiye'de yeşil pazarlama uygulamalarının marka imajı üzerine etkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of green marketing practices on brand image in Turkey
- Tez No: 599053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN VARDARLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çevreye duyarlı firmalar günümüz dünyasında tüketiciler tarafından çok önemsenmektedir. Bu kapsamda işletmeler, çevreye duyarlılıklarını reklam veya projelerle yani çeşitli pazarlama iletişim araç ve unsurları ile duyurmaktadır. Bazı durumlarda bu yöntemler tüketiciler tarafından yapay olarak algılansa da bazı durumlarda da bilgilendirici olması dolayısıyla markaların çevreci imajlarının desteklenmesini sağlamaktadır. Çevreci uygulamaların, yapay veya samimi algılanması için alınan aksiyonlar ve buna istinaden yapılan pazarlama iletişimlerinin tutarlı ve abartısız olması ile doğrudan alakalı olup çalışma kapsamında ele alınmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde marka kavramı, kurum imajı ve algılanan değer kavramları ele alınarak alt başlıklar halinde tek tek incelenmektedir. Takip eden ikinci bölümde ise sosyal sorumluluk, kurumsal boyutu, çevreye duyarlı kurumlar, çevreye duyarlı olmanın pazarlama unsuru olarak kullanılması ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde ise birinci ve ikinci bölümde değinilen kavramlar çerçevesinde bir adet reklam filmi incelenerek sonuç bölümünde bu yorumlar konsolide edilmektedir. Çalışmada, işletmelerin sosyal sorumluluk anlayışının ele alınmasının yanı sıra sosyal sorumluluk ve yeşil pazarlama kavramları arasındaki bağa ve önemine değinilmiştir. Bu kapsamda çevreye duyarlı bir marka olarak bilinen bir akaryakıt markasının reklam filmi göstergebilimsel çözümleme yöntemine bağlı kalınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmentally conscious companies are very important for consumers in today's marketing world. In this context, enterprises announce their sensitivity to the environment through advertisements, projects or various marketing communication tools and elements. In some cases these methods are perceived artificially by consumers, but in some cases they are informative and therefore they support the environmentalist image of brands. It is directly related to the actions taken for the artificial or intimate perception of environmental practices and the consistent consistency of the marketing communications. In the first part of the thesis, the concepts of brand, corporate image and perceived value are examined one by one in sub-headings. In the second part, social responsibility, institutional dimension, environmentally sensitive institutions and use of environment as a marketing element are discussed. In the chapter three, one brands' advertisements are examined in the framework of the concepts referred to in the first and second parts of the thesis and these comments are consolidated in the conclusion part. In the study, the link between social responsibility and green marketing concepts is very important. In this context, a firms's advertising film, which is known as environmentally sensitive brand, has been examined according to semiotic analysis method.