Isparta ili bir üniversite hastanesi idari personeli yeme farkındalığı ve fiziksel aktivitelerinin yaşam kalitesine etkisi
The effect of mindfulness eating and physical activities on the quality of life of administrative staff of A university hospital in Isparta
  1. Tez No: 599066
  2. Yazar: SALİHA BETÜL ÖZMUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NESİMİ KİŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma Isparta ili bir üniversite hastanesi idari personelinin yeme farkındalığı ve fiziksel aktivitelerinin yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi idari personeli oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, kişisel bilgi formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği ve BİA ölçümü sonuçları kullanılmıştır. Vücut kompozisyonun iyi oluşunın yaşam kalitesini artırdığı bulunmuştur. Çalışmada, yeme farkındalığının yaşam kalitesini artırdığı bulunmuştur. Çalışma grubunda fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi arasında anlamlı ilişkiye rastlanmamıştır. Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin çalışmaya katılan idari personelinin yeme farkındalığını artırmak ve vücut komposzisyonunu iyi olması adına müdahelelerin yapılması önerilmektedir. Dolayısıyla yaşam kalitesi de artacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of mindfulness eating and physical activities of the administrative staff of a university hospital in Isparta province on quality of life. The population of the research consists of administrative staff of Isparta Süleyman Demirel University Research and Application Hospital. Personal data form, International Physical Activity Questionnaire, World Health Organization Quality of Life Scale and BIA measurement results were used as data collection tools. We found that good body composition improves quality of life. In the study, it was found that midfulness eating had an effect on increasing quality of life. There was no significant relationship between physical activity and quality of life in the study group. It is recommended to intervene in order to increase minfulness eating and have a good body composition of the administrative staff of Suleyman Demirel University Research and Application Hospital. Therefore, the quality of life will increase.