Eskişehir Odunpazarı ilçesi'nde kadına yönelik şiddetin mekânsal dokusu
Spatial pattern of women violence in Odunpazari district of Eskişehir
  1. Tez No: 599087
  2. Yazar: ALİ EKİNCEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜNAY AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geography, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kadına yönelik şiddet günümüzün önemli toplumsal problemlerinden biri haline gelmiştir. Çalışmanın konusunu Eskişehir İli Odunpazarı İlçesi'nde kadına yönelik şiddetin mekânsal dağılımı oluşturmaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı araştırma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm kadına yönelik şiddet suçlarının mahallelere göre dağılımını esas almıştır. Kadına yönelik şiddet suçları mahallenin sosyoekonomik yapısına, eğitim durumuna, medeni duruma ve mesleğe göre değişip değişmediğine mekânsal olarak nasıl farklılaştığına odaklanmıştır. Araştırma sorularının nesnel olması nedeniyle bu bölüm pozitivist epistemoloji ile uyumludur. Araştırma soruları ontolojik açıdan dış gerçeklik olarak kabul edilmiş ve ikincil veriler kullanılarak kadına yönelik suçların mekânsal dağılımı betimlenmiştir. Ayrıca suç ve değişkenler arasındaki etkileşim de istatistiksel yöntemlerle incelenmiştir. İkincil veri kaynağı olarak polis kayıtları kullanılmıştır. İkinci bölümde Odunpazarı İlçesi'nde mahallelere göre kadına yönelik şiddet suçlarının nasıl algılandığı, kadına yönelik şiddete bakış açısının nasıl olduğu konusuna odaklanılmaktadır. Bu bölümde bu amacı gerçekleştirmek için veri toplama aracı geliştirilmiştir. Kadına yönelik şiddet eylemleri fiziksel, psikolojik, cinsel ve ekonomik boyutlarıyla ele alınmıştır. Çalışma sonucunda sosyoekonomik durum, meslek, eğitim durumu, mahalle sakinlerinin kadına yönelik şiddete bakış açısı ile kadına yönelik şiddet eylemleri arasında anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Kadına yönelik şiddet eylemlerinin mekânsal kümelenmeler oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Violence against women has become one of the most important social problems of our time. The subject of the study is the spatial distribution of violence against women in Odunpazarı district of Eskişehir. The research, which uses quantitative research methods, consists of two parts. The first part is based on the distribution of violence against women by neighborhood. Violence against women focuses on the spatial differentiation of the neighborhood according to socioeconomic structure, educational background, marital status and occupation. This section is compatible with positivist epistemology because the research questions are objective. The research questions were accepted as ontological external reality and the spatial distribution of crimes against women was described using secondary data. In addition, the interaction between crime and variables was examined with statistical methods. Police records were used as secondary data sources. The second section focuses on how perpetrators of violence against women are perceived in the districts of Odunpazari district and how they view the violence against women. In this section, a data collection tool has been developed to achieve this aim. The acts of violence against women are handled with their physical, psychological, sexual and economic dimensions. As a result of the study, it was found that there is a significant relationship between socioeconomic status, occupation, education level, neighborhood viewpoint of the inhabitants of violence against women and acts of violence against women. It has been seen that acts of violence against women constitute spatial clusters.