Örgütsel muhalefetin anlaşılmasında örgütsel güvenin rolü ve önemi
The role and importance of organizational reliability in the understanding of organizational action
  1. Tez No: 599088
  2. Yazar: TUTKU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENAY YÜRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında örgütsel güvenin örgütsel muhalefet üzerindeki rolü araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yönetimi kullanılarak Bursa ve İstanbul illerinde çeşitli sektörlerde çalışan beyaz yakalı 208 çalışana anket uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak Nyhan ve Marlowe'un Örgütsel Güven Ölçeği, Cook ve Wall' un bireylerarası Güven Ölçeği ve Kassing'in Örgütsel Muhalefet Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS 24.0 paket programıyla analiz edilmiştir. Elde edilen veriler ışığında çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, örgütsel güvenin alt boyutlarından örgüte güvenin açık muhalefet üzerinde pozitif etkisi olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırmanın modeli bu bulgular doğrultusunda kısmen açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the role of organizational trust on organizational opposition is investigated. For this purpose, a questionnaire was applied to 208 white-collar employees in various sectors in Bursa and Istanbul provinces by using quantitative research management. Nyhan and Marlowe's Organizational Trust Scale, Cook's and Duvar's Interpersonal Trust Scale and Kassing's Organizational Opposition Scale were used as data collection tools. The data obtained from the scales were analyzed with SPSS 24.0 package program. In the light of the data obtained, multiple regression analysis was applied. As a result of the analyzes, it was found positive effect of trust on the organization on open opposition were reached. The model of the research is partly explained by these findings.