Gündüz bakım evlerinde iç ve dış ortam mikrobiyal hava kalitesinin belirlenmesi
Evaluation of indoor and outdoor microbiological air quality of day care centers
- Tez No: 895800
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA MALKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında, Eskişehir İli Odunpazarı İlçesi'nde farklı örnekleme noktasında bulunan 4 gündüz bakım evinde seçilen 3'ü iç ortam olmak üzere 4 ayrı noktada (sınıf, mutfak, giriş ve dış ortam) mikrobiyolojik kirletici (küf ve bakteri) konsantrasyonları, dört mevsimde tüm ortamlarda eş zamanlı olarak belirlenmiştir. Mikrobiyolojik kirleticiler plak açma metodu kullanılarak ölçülmüştür. Sonuçlar incelendiğinde, en yüksek bakteri konsantrasyonu kış mevsiminde Gündüz Bakım Evi-4'te sınıf ortamında (3045,98 kob /m3), küf konsantrasyonu ise sonbahar mevsiminde (2801,72 kob /m3) Gündüz Bakım Evi-2'de dış ortamda ölçülmüştür. Mikrobiyolojik kirleticiler için kanserojen olmayan sağlık risk hesaplaması HQ değerleri dikkate alınarak yapılmıştır. Tüm gündüz bakım evlerinde HQ
Özet (Çeviri)
In this thesis study, microbiological pollutants (mold and bacteria) concentrations were measured simultaneously at 4 different points (classroom, kitchen, entrance, and outdoor environment) of 4 different day care center located in Odunpazarı District of Eskisehir providence. Microbiological contaminants were measured using the passive sampling method at 4 different seasons. Measurements include 3 inside environments: classroom, kitchen, entrance and the outdoor environment. When the results were examined, the highest bacterial concentration was measured in the classroom environment (3045.98 CFU/m3) in the Day Care Center-4 in winter, and the fungi concentration was measured outdoors in the autumn season (2801.72 CFU/m3) in the Day Care Center-2. Non-carcinogenic health risk calculations for microbiological contaminants were made by the HQ values. Since the calculated risk values are HQ