Prostat kanserinde ar-V7 ve ar-V567ES androjen reseptör varyantlarının HSP-27 ve NF-kβ sinyal yolağı üzerine etkileri
The effects of androgen receptor variants, ar-V7 and ar-V567ES, on HSP-27 and NF-kβ signaling pathway in prostate cancer
- Tez No: 599091
- Danışmanlar: PROF. DR. ECE KONAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Prostat kanseri, rastlanma sıklığı açısından erkeklerde ikinci, genel olarak ise dördüncü en sık görülen kanser tipidir. Prostat kanserinin progresyonunda androjen reseptöründeki mutasyonlar önem taşımaktadır. Androjen reseptörünün alternatif kesimlenmesi ile oluşan AR varyantları, son yıllarda prostat kanseri alanındaki önemli bir araştırma konusudur. Prostat kanserinde anormal artmış AR varyant ekspresyonuna aracılık eden moleküler mekanizmalar halen tam olarak bilinmemektedir. Bu tez çalışmasında, prostat kanserinde regülasyonu bozulmuş olan AR yolağının ve NF-κβ, HSP-27 gibi ilişkili sinyal yolaklarındaki anahtar genlerin ekspresyonu prostat kanserli hücre hatlarında ve farklı evrelerdeki prostat kanserli hasta gruplarında araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, ileri evre prostat kanseri vakalarında androjen reseptörleri blokajının yanı sıra NF-κβ sinyal yolağını ve AR regülatörü olduğu daha önceki çalışmalarda ortaya konan Hsp-27 proteinini hedefleyen terapilerin de önemli olacağı düşünülmektedir. Prostat kanserinin başlaması ve progresyonunda önem arz eden AR ve varyant AR oluşumu ile ilgili moleküler mekanizmaların aydınlatılması ile bu ilişkili sinyal yolaklarını hedefleyen inhibitörlerin klinikte kullanımı yaygınlaşarak prostat kanserinin tedavisine yönelik önemli aşamalar kaydedilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the second most common cancer in men and globally the fourth most common cancer. Mutations in the androgen receptor are important in the progression of prostate cancer. AR variants which are created with alternative splicing of androgen receptor have been an important research topic in prostate cancer in recent years. Molecular mechanisms mediating expression of abnormally increased AR variant in prostate cancer are still unknown. In this thesis, the expression of the AR pathway, which is impaired in prostate cancer, and key genes in related signaling pathways such as NF-κβ, HSP-27, has been investigated in prostate cancer cell lines and in different groups of prostate cancer patients. According to the results, therapies targeting the NF-κβ signaling pathway and HSP-27 protein which is known to be AR regulator will be important in addition to androgen receptor blockade in advanced prostate cancer cases. By elucidating the molecular mechanisms related to the formation of AR and variant AR, which are important in the initiation and progression of prostate cancer, the use of inhibitors targeting these related signaling pathways will become prevalent and important steps in the treatment of prostate cancer will be recorded.