Denge bozukluğu yakınması ile başvuran olgularda gürültüye hassasiyet ve kişilik özelliklerinin incelenmesi
Examination of the noi̇se sensivity and personality traits of the cases with balance disorder complaints
- Tez No: 599097
- Danışmanlar: PROF. YUSUF KEMAL KEMALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Denge bozukluğu; görsel, somatosensöriyel ya da vestibüler sistemlerinin bir veya birkaçında meydana gelecek bozukluk sonucu ortaya çıkan durumdur. Kişilerin denge bozukluğundan yakınma derecelerini gürültüye hassasiyet, kişilik özellikleri, psikiyatrik semptomlar, eğitim durumu, yaş, rahatsızlığa etki eden diğer semptomlar gibi pek çok sebep etkilemektedir. Gürültü hassasiyeti, kişinin organik ya da non-organik sebepler sonucu belirli frekans ya da şiddetteki seslere anormal tepki vermesidir. Literatüre bakıldığında yapılan birçok araştırmada gürültüye hassasiyet ve kişilik özellikleri arasında güçlü bir bağ bulunmuştur. Buna karşın, gürültü hassasiyeti ve denge bozukluğu çalışmalarına rastlanmamıştır. Bu bilgilerden yola çıkılarak, çalışmamızda öncelikli olarak gürültü hassasiyeti ve denge bozukluğu arasındaki ilişki araştırılmıştır. Buna ek olarak gürültü hassasiyeti ve kişilik özellikleri arasındaki ilişki, denge bozukluğu yakınması olan ve olmayan hastalar üzerinde araştırılmıştır. Çalışmaya, bu amaçla, gerekli KBB muayenesi ve odyovestibuler testleri yapılarak klinik tanısı bir karara bağlanmış olan olan 36(23 Kadın, 13 Erkek) birey ile denge bozukluğu yakınması olmayan 68(15 Kadın, 53 Erkek) birey dahil edilmiştir. Katılımcılara WGHÖ, BEE, DB-HEA ve EKA-GGK uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, hem denge bozukluğu hem de gürültüye hassasiyet, nörotizm kişilik özelliği ile ilişkili durumlar olmasına karşın bu çalışmada da her iki grupta da anlamlı bir fark elde edilememiştir. Ayrıca WGHÖ ile BEE ve DBHE skorları arasında da ilişki bulunamamıştır. Kontrol grubunda EKA-GGK'ya ait nörotizm ve psikotisizm alt ölçekleri ile WGHÖ skoru arasında, çalışma grubunda ise EKA-GGK Nörotizm alt ölçeği ile WGHÖ arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Çalışma grubuna ait WGHÖ skoru ile odyolojik parametreler arasında anlamlı bir korelasyon bulunmamıştır. Buna ek olarak çalışma grubunda BEE emosyonel alt ölçeği ile EKA-GGK nörotizm alt ölçeği, OK-R-P1 VE OK-L-P1 değerleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Denge bozukluğu yakınması olan ve olmayan grup arasında BEE skorları açısından da anlamlı bir fark elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Balance disorder is a condition that is a result of series of failures at one or few out of the visual, somatosensorial or vestibular systems The level of affection from the complaint of the individuals with imbalance disorder are effected by many symptoms like noise sensitivity, characteristics, psychiatric symptoms, education level, age and the other symptoms that effect the disorder. Noise sensitivity is a condition that is a reaction of an individual to the specific frequencies or intensities of the sounds as a result of organic or non-organic reasons. There are many research in the literature that found a strong relation between chracteristics and noise sensitivity conditions. However, there is no research that investigate the ralation between noise sensitivity and balance disorder. In light of these facts, this study gives investigation priority to the relation between noise sensitivity and balance disorder. Additionally, the relation between characteristics and the noise sensitivity is investigated among the patients with and without balance disorder. For this purpose, 68 (15 female and 53 male) individuals without any complaint and 36 (23 female and 13 male) individuals with a finalized clinical diagnosis of balance disorder after completion of necessary ENT (Ear, Nose, Throat) examinations and audiovestibular tests were included in this study. WNSS, WHI, WHQ and EPQR-A were applied to the participants. As a result of the study, no meaningful relation could be detected at both groups, despite the fact that both balance disorder and the noise sensitivity are conditions related to the neuroticism personality trait. Furthermore, no relation could be found at WNSS, WHI and WHQ scores. Nonetheless, a meaningful relation was detected both between WNSS score and neuroticism and psychoticism sub-scales of EPQR-A at control group and WNSS score and neuroticism sub-scale of EPQR-A at disorder group. On the other hand, a meaningful relation was detected between WHI emotional sub-scale and OK-R-P1 and OK-L-P1 values of neuroticism sub-scale of EPQR-A scores at disorder group. Finally, no meaningful difference was acquired between both groups according to WHI scores.