A modernization project in a neoliberal urban setting: Municipal statues of Eskişehir
Neoliberal kent ortamında bir modernleşme projesi: Eskişehir'de Belediye heykelleri
- Tez No: 599096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAHİRE ERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez, Eskişehir kentinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen modernleşme projesini, neoliberal kentçilik akımlarına paralel bir şekilde ele almakta ve aralarındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu çalışmanın ön gözlemleri, neoliberal kentlerin sanayi-sonrası özelliklerine sahip olan Eskişehir'deki şehir markalaşması sürecinin, modernleşmeci ve batıcılık odaklı söylem ve değerler ekseninde geliştiğini işaret etmektedir. Bu bağlamda, bu tezin oturduğu kuramsal çerçeve, neoliberal kentçilik uygulamalarının bağlamsal çeşitliliğinin ön kabulüdür. Değişim altındaki kent dokusunun en göze çarpan unsurlarından olan ve Belediye tarafından üretilip dikilmiş olan heykeller, bu araştırmanın ampirik malzemesi olarak kullanılmıştır. Bu bağlamda, araştırma sorusu“Belediye'ce finanse edilen, üretilen ve şehre yerleştirilen heykeller, neoliberal kent ortamında nasıl yorumlanabilir?”dir. Çalışmanın yaklaşımı yorumsamacı yaklaşım, başvurulacak yöntem ise metin analizi yöntemidir. Heykeller çalışılırken iki temel tema merkeze alınmış olup bunlar; belediyenin heykellerle ifade ettiği modernleşmeci/batıcı bakış açısı ve kentlilerin kent yaşamına uygun davranışları benimsemesini öngören kültürleşme sürecidir. Sonuç olarak; heykellerin modernleşme/batılılaşma bakış açısı aşıladığı, erken Cumhuriyet dönemi etkisi taşıdığı, kentlileri ideal kentli davranışlarına yönlendirdiği, çevredeki muhafazakâr/İslamcı belediyelere karşı muhalif bir duruş sergilediği ve bu modern imajdan bir kent markası olarak yararlandığı yönünde anlamlandırmalara varılmıştır. Bu bağlamda, Belediye'nin kentçilik yoluyla modernleşme çabalarının, modern bir kent ve kentli dokusu yaratmayı hedefliyor olduğu ve bunu yaparken eş zamanlı olarak modernlik imajını şehir markası olarak neoliberal bir kent stratejisi olarak benimsendiği yorumuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies a municipally orchestrated modernization project in the city of Eskişehir, Turkey, in parallel to neoliberal urban trends. Showing the post-industrial characteristics of a neoliberal urban scene, Eskişehir's neoliberal city branding entails a specific discourse that is formed around the promotion of modernist/westernist values. Therefore, the theoretical assumption of this study is the contextual variability of neoliberal urban practices. As one of the most tangible aspects of this new urban fabric, municipally produced statues are selected as the research material of this study. In this respect, the research question is, how can municipally subsidized, produced and placed statues in Eskişehir urban center be interpreted in a neoliberal urban setting?". Therefore, the statues are studied with an interpretive approach and textual analysis is employed as the method. Furthermore, selected statues are discussed in relation to two main themes, which are firstly, the municipal modernization/westernization perspective and secondly, the acculturation of urbanites into adopting proper urban behavior. Consequently, the discussion suggests that the statues deliver a westernist modernization perspective, reveal an early Republican influence, encourage urbanites to adopt proper urban behavior, reveal a contestation against conservative/Islamist municipalities and utilize the modern image of the city as a neoliberal branding practice. The aim of this modernization perspective appears to be the construction of a modern city with modern urbanites and simultaneously make use of this particular branding of the city as a neoliberal urban strategy.