Mutlak dik toplanan özelliğine sahip modüllerin dual modülleri
Dual modules of modules with the absolute direct summand property
- Tez No: 599099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN TAKIL MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Fuchs 1970 yılında modüller için mutlak dik toplanan özelliğini (kısaca, Ads) tanımlamış ve bu modül sınıfını incelemiştir. Fuchs'tan sonra da birçok matematikçi bu modül sınıfı üzerine araştırmalarda bulunmuştur. Özellikle son yıllarda bu modül sınıfı üzerine çalışmalarda artış görülmektedir. 2012 yılında Keskin Tütüncü Ads* olarak adlandırılan, Ads modüllerin dual modüllerini tanımlanmış ve bu modül sınıfı üzerine araştırmalarda bulunmuştur. Bu tezde Ads* modül sınıfının bazı özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla çalışmamızda önce kullanacağımız temel tanım ve teoremler verilmiştir. Keyfi bir modül ile Amply supplemented bir modülün Ads* modül olabilmesi için gerekli ve yeterli ¸şartlar verilmiştir. Ayrıca Ads* modülün dik toplananlar altında kapalı olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fuchs called the absolute direct summand property (in short, Ads) for modules in 1970 and examined this module class. After Fuchs, many mathematicians have researched on this module class. Especially in recent years there has been an increase in studies on this module class. In 2012, Keskin Tütüncü defined dual modules of Ads modules called Ads* and studied on this module class. In this thesis, some properties of Ads* module were examined. For this purpose, firstly the basic definitions and theorems that will be used in our study were presented. Necessary and sufficient conditions for an arbitrary module and an Amply supplemented module to become an Ads* module were given. It has also been shown that the Ads* module is closed under direct summands.