Puberte - adölesan dönemi basketbolcuları ile sedanterlerin postür ve biomotor özelliklerinin analiz ve senkresisi
  1. Tez No: 59913
  2. Yazar: FATİH KILINÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada Puberte ile Adölesan dönemlerinde bulunan (kız-erkek) sedanterlerle basketbolculann postür yapısı ve biomotor fonksiyon özellilerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmamızda Kütahya ilinde değişik orta öğretimde okuyan Puberte dönemi (kız 50-erkek 50), Adölesan dönemi (kız 50-erkek 50) öğrenci, bunlarında kendi içerisinde 25 sedanter 25 basketbolcu gruplar şeklinde organize edilmiştir. Sedanter grupların herhangi bir spor branşı ile düzenli bir şekilde uğraşmama şartı aranırken basketbolcu gruplarında en az 3 yıl okul veya kulüplerde oynama ön şartı ile gruplar oluşturulmuştur. Çalışmamız iki aşamalı olarak organize edilmiş ve yürütülmüştür. Birinci aşamada postür ölçümleri alınmıştır. Postür ölçümleri refarans duruş da, anterior (önden), lateralden (yandan) ve posterior (arkadan) olmak üzere 12 bölge (baş, omuz, kol, vertebra, göğüs, bel, karın, pelvis, kalça, diz, ayak ve ayak parmaklan) incelenmiştir. İkinci aşamada biomotorik özelliklerin ölçümleri alınmıştır. Eurofit test bataryasından motor özellikleri ölçmeye yarayan (flamingo denge, disklere vuruş, otur uzan, durarak uzun atlama, el dinamometresi, bükülü kol ile asılma, 10x5 m. mekik koşusu) testleri uygulanmıştır. Sonuç olarak, puberte ve adölesan döneminde bulunan basketbolcu kız ve erkeklerin postürleri sedanterlere göre daha iyi olduğu bulunmuştur. Biomotor özelliklerinde geenel olarak basketbolcu grubun yüksek bulunur iken, esneklik ve izometrik kuvvetleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
în this study, girls and boy sedanters and basketballers have been compared with function and postural features. Bath puberte ages (50 girls-50 boys) and adölesan (50 girls-50 boys) students who attend to differend schools in Kütahya, have been searched, as in each group 25 sedanters and 25 basketballers. We chose the basketballers, who had played basketball at least 3 years regulary and the sedenters who hadn't worked an any branch regularly. Our study, has been carried an in two ports. İn the first parth, postur value was held in. İn the standart position and by means of the Grode Method we took postur value (measurements, have been dane including 12 divisions from anterior, lateriol, posterior and in those parts, abnormal features have been determined. İn the second part functional features have een searched. The tests taken from Eurofit Test which help to measure the functional features of sedenters and basketballers have been applied. As the result, posturs of puberte and adölesan (girls and boys) basketballers are better then the sedanters. İn general function features of puberte adölesan (girls and boys) basketballers are better than sedenters.