Assessment conceptions of turkish mathematics teachers of International Middle Years Programme (MYP)
Uluslararası Orta Yıllar Programı (MYP) matematik öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme kavrayışları
  1. Tez No: 599132
  2. Yazar: MERVE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. FATMA ASLAN TUTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Uluslararası Orta Yıllar Programı (MYP) kapsamında çalışan Türk matematik öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme sürecine ilişkin kavrayışlarını incelemektir. Bunun yanında bu kavrayışlarının müfredat yönelimleri ve matematik ile ilgili inanışları arasındaki ilişkiyi incelenmiştir. Nicel veriler Öğretmenlerin Ölçme ve Değerlendirme Sürecine İlişkin Kavrayışları Ölçeğinin (TCoA-IIIA) kısaltılmış versiyonu, Müfredat Yönelim Ölçeği (COS), Matematik Hakkındaki İnanışlar Ölçeği (MRBS) ve açık uçlu sorular içeren çevrimiçi bir anket yolu ile 30 MYP Matematik Öğretmeninden toplanmıştır. Nitel veri toplama sürecinde ise bu öğretmenlerden 3 tanesi ile görüşmeler yapılmıştır. Sonuçlar, MYP matematik öğretmenlerinin çoğunlukla değerlendirmenin Gelişim için olduğunu düşündüklerini, bunun yanında okul ve öğrenci sorumluluğu amaçlarına da orta derecede katıldıklarını ortaya koymuştur. Korelasyon analizi, Gelişim ve Öğrenci Sorumluluğu amaçları arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ancak, Önemsizlik ile Gelişim ve Okul Sorumluluğu amaçları arasında negatif yönde bir ilişki ortaya çıkmıştır. Geleneksel İnanışlar, Gelişim ve Öğrenci Sorumluluğu ile orta düzeyde negatif korelasyon göstermiştir. Öte yandan, Öğrenci Sorumluluğu ile Yapılandırmacı İnanışlar arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki görülmüştür. Öğretmenlerle yapılan görüşmeler iki farklı yöntemle analiz edilmiştir: (i) öğretmenlerin ölçme değerlendirme kavrayışlarına yönelik kodlama ve (ii) tematik analiz. İlk analizde Gelişim (66 kod), Öğrenci Sorumluluğu (15 kod) ve Önemsizlik (2 kod) boyutları ortaya çıkmıştır. Ayrıca, tematik analiz öğretmenlerin müfredat kapsamındaki ölçme ve değerlendirme kavrayışları hakkında 6 tema ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study was to investigate Middle Years Programme (MYP) Mathematics Teachers conceptions of assessment. It was also aimed at finding out the relationship between teachers' conceptions of assessment, curriculum orientation and mathematics related beliefs. Quantitative data were gathered through an online survey which contains Teacher Conceptions of Assessment Abridged Scale (TCoA-IIIA), Curriculum Orientation Scale (COS), Mathematics Related Beliefs Scale (MRBS) and some open ended questions from 30 MYP mathematics teachers. Qualitative data was collected by conducting interviews with 3 of these teachers. The descriptive results revealed that MYP mathematics teachers mostly think that assessment is for Improvement while moderately agreeing on accountability purposes. Correlation analysis indicated a strong positive correlation between Improvement and Student Accountability conceptions. Irrelevance had negative correlations with Improvement and School Accountability. Traditional beliefs had moderate negative correlations with Improvement and Student Accountability. On the other hand, there was a moderate positive correlation between Student Accountability and Constructivist Beliefs. The interviews were analyzed with two methods, (i) coding for teachers' conceptions of assessment and (ii) thematic analysis. Improvement (66 codes), Student Accountability (15 codes) and Irrelevance (2 codes) conceptions were appeared in the first analysis. In addition, thematic analysis revealed 6 themes about teachers' conceptions of assessment in relation with curriculum.