Altmış beş yaş ve üstü bireylerde nütrisyonel durum, sosyodemografik özellikler ve diğer sağlık değişkenlerinin mini mental test üzerine etkisi
The effect of nutritional status, socio-demographic characteristics and health variables on mini mental test in SİXTY-five years and older individuals
- Tez No: 599156
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHUŞEN KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmada Konya Meram, Selçuklu ve Karatay ilçelerinde aile sağlığı merkezlerine (ASM) başvuran 65 yaş ve üstü bireylerde nütrisyonel durum, sosyodemografik özellikler ve diğer sağlık değişkenlerinin Standart Mini Mental Test üzerine etkisi incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma kesitsel tipte analitik bir çalışma olarak planlanmıştır. Katılımcılara sosyodemografik özelliklerin sorgulandığı bir anket, Mini Nutrisyonel Değerlendirme (MNA) testi, Geriatrik Depresyon Ölçeği-30 (GDÖ-30), Standart Mini Mental Test (SMMT) uygulandı. Katılımcıların vücut ağırlığı, boy, kol-baldır çevresi ve deri kıvrım kalınlıkları ölçüldü. Veriler uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirildi. Bulgular: Bu çalışmaya kriterlerlere uygun olan toplam 298 kişi alındı. Katılımcıların %52,7'si erkek, yaş ortalaması 72,13±5,76 yıl olup, %26,5'i okuryazar değil, %55,7'si ilkokul eğitimli, %17,8'i ortaokul ve üstü eğitimli idi. SMMT sonuçlarına göre; %11,4'ünde hafif demans tespit edilirken, Geriatrik Depresyon Ölçeği uzun formuna göre; %5,7'sinde depresyon varlığı saptandı. Mini-Nütrisyonel Değerlendirme-Kısa Forma (MNA-SF) göre hastaların beslenme durumları değerlendirildiğinde; %15,8'i malnütrisyon riski altında, %2,3'ü malnütrisyonlu olarak saptandı. MNA-SF de 11 puan ve altında olan 54 kişiye MNA uzun formu uygulandı. MNA'ya göre hastaların beslenme durumları değerlendirildiğinde %14,4'ü malnütrisyon riski altında, %1'i malnütrüsyonlu olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The aim of this study was to investigate the effects of nutritional status, sociodemographic characteristics and other health variables on Standard Mini Mental Test in patients aged 65 years and older who applied to family health centers (ASM) in Meram, Selçuklu and Karatay districts of Konya. Materials and Methods: This study was planned as a cross-sectional analytical study. A questionnaire, Mini Nutritional Assessment (MNA) test, Geriatric Depression Scale-30 (GDÖ-30), Standard Mini Mental Test (SMMT) were applied to the participants. Body weight, height, arm-calf circumference and skinfold thickness were measured. The data were evaluated by appropriate statistical methods. Results: A total of 298 individuals were included in this study. 52.7% of the participants were male and the mean age was 72.13 ± 5.76 years, 26.5% were illiterate, 55.7% were primary school educated, 17.8% were secondary and higher educated. According to SMMT results; mild dementia was found in 11.4% of the cases, and according to the long form of Geriatric Depression Scale; depression was detected in 5.7% of patients. When the nutritional status of patients according to the Mini-Nutritional Assessment-Short Formation (MNA-SF) was evaluated; 15.8% were under the risk of malnutrition and 2.3% were malnutrition. MNA long form was applied to 54 subjects with MNA-SF score 11 or below. When the nutritional status of the patients was evaluated according to MNA, 14.4% was found to be under the risk of malnutrition and 1% was malnutrition.