Son beş yılda Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniğinde düzenli olarak takip edilen diyabetik bireylerle, düzenli olarak kontrole gelmeyen diyabetik bireyler arasında komplikasyon gelişiminin ve laboratuvar verilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of complication development and laboratory data between diabetic individuals with regular follow-up and diabetic individuals who were'nt regularly check in Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital Endocrinology and Metabolic Diseases Policlinic, in last five years
- Tez No: 599155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KULAKSIZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Çalışmamızda diyabet tanısı alan hastalarda, diyabet eğitimi ve belli aralıklarla düzenli olarak klinik takip ve zamanında müdahaleler ile, glisemik kontrol, lipid profili, tam kan, böbrek fonksiyon testleri, idrar albumin-kreatinin oranları gibi laboratuvar tetkikleri, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi (VKİ), bel ve kalça çevresi gibi antropometrik ölçümler ve diyabete bağlı komplikasyonların gelişiminin ve progresyonunun önlenmesi arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmaya son beş yılda Necmettin Erbakan Üniversitesi, Meram Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine başvuran, düzenli takibe gelen ve düzenli takibe gelmeyen yeterli kayıtlı verisi olan , 18 yaş ve üzeri, Tip 2 DM tanısı alan hastalar dahil edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastalar takibe düzenli ve düzensiz gelen şeklinde 2 gruba ayrıldı. Toplam 222 (%61.4) hasta takibe düzenli gelirken, 139 (%38.6) hasta düzensiz gelmekteydi. Gruplar yaş, cinsiyet dağılımı, sistolik ve diyastolik kan basıncı ölçümü açısından benzerdi.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to investigate the relationship between laboratory tests, such as glycemic control, lipid profile, complete blood count, renal function tests, urine albumin-creatinine ratios, antropometric measurement, such as body weight, body mass index, circumference of waist, the development and progression of complications related to diabetes and diabetes education, periodic clinical follow-up and timely interventions in patients diagnosed with diabetes. Methods: Patients, over 18 years old, admitted to Necmettin Erbakan University, Meram Medical Faculty Endocrinology and Metabolic Diseases Outpatient Clinic, who have been followed up regularly and who do not have regular follow-up, were enrolled to the study. Results: The patients included in the study were divided into two groups as regular and irregular follow-up. A total of 222 (61.4%) patients had regular follow-up, while 139 (38.6%) patients were irregular. The groups were similar in terms of age, gender distribution, systolic and diastolic blood pressure measurement.